Ona je novinarima objasnila da je oštra reakcija Hrvatske, koja je svog ambasadora u Srbiji pozvala na konsultacije u Zagreb, najviše bila izazvana neprimerenim izjavama ministra rada Srbije Aleksandra Vulina, a zatim i time što je lider radikala, haški optuženik Vojislav Šešelj zapalio zastavu Hrvatske, prenosi Beta.
Vulin je u sredu pozvao premijera Hrvatske Zorana Milanovića da dođe u Srbiju da bi „upoznao 250.000 proteranih iz ’Oluje‘ i objasnio im da su bežali pred jamom i Antom Gotovinom, ustašom koga Milanović naziva anđelom“.
„Očito je hteo da pošalje negativnu, lošu, svađalačku poruku koja kvari odnose, i da s tim treba jedanput završiti i naša reakcija ide u tom smeru“, rekla je ministarka i dodala da hrvatski funkcioneri ne koriste takvu retoriku, koja šteti odnosima u regionu.
Pusićeva je istakla da su u fokusu hrvatskih interesa budući odnosi Zagreba i Beograda, a da joj se, po izjavi premijera Srbije Aleksandra Vučića, čini da je i Srbija prepoznala da bi trebalo smiriti odnose.
Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske uputilo je u sredu oštar protest otpravnici poslova Ambasade Srbije u Zagrebu Bosi Prodanović, a ambasador Hrvatske u Srbiji Gordan Markotić pozvan je na konsultacije zbog događaja u Beogradu.
Uz osudu paljenja zastave, hrvatsko ministarstvo je saopštilo da Vulinove izjave smatra „uvredljivim, nedopustivim i krajnje neodgovornim“.
Funkcioner opozicione Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) i potpredsednik Sabora Željko Rajner izjavio je da s očekuje da vidi kako će Vlada Srbije reagovati na Vulinovu izjavu.
„Nadajmo se da će doći do reakcije Vlade Republike Srbije na ono što je rekao njen ministar. Ne toliko Šešelj, jer je to ispod bilo kakvog nivoa“, naglasio je Rajner.
On je dodao da se nada da će odluku o povlačenju ambasadora iz Beograda Srbija ispravno shvatiti, jer je takva mera „u diplomatiji uvek poruka“.