„Početkom nedelje nije stigla nikakva odluka o povratku Šešelja u Hag, već je Žalbeno veće Haškog tribunala donelo odluku po kojoj tek treba da postupa Pretresno veće. S obzirom da ono još nije postupalo, da mi još uvek ništa nismo dobili, kada budemo dobili odluku Pretresnog veća, tada ćemo i mi odlučivati kako ćemo da postupimo i na koji način“, rekao je Selaković novinarima u Vladi Srbije.
Žalbeno veće Haškog tribunala naložilo je da se Šešelj vrati u pritvor sa privremene slobode, a predsednik SRS je kazao da to neće učiniti dobrovoljno.
Šešelja, optuženog za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH, 1991-93, prvostepeno veće je na privremenu slobodu pustilo u novembru prošle godine.
Selaković je izjavio i da nije video izveštaj vojne komisije o padu helikoptera u kome je poginulo sedam osoba i da ne razume insistiranje na toj temi, ako je Više javno tužilaštvo reklo da će do petka, 3. aprila obavestiti javnost o tom izveštaju.
„Nisam video izveštaj, upoznat sam da je stigao, ne razumem, osim površnog novinarskog senzacionalizma i dalje neverovatno insistiranje na toj temi ako je Tužilaštvo reklo da će do petka izaći u javnost sa izveštajem“, kazao je Selaković novinarima u Vladi Srbije.
Upitan da prokomentariše to što su delovi izveštaja objavljeni u pojedinim medijima, Selaković je rekao da to nije ni prvi ni poslednji put da se tako nešto dešava, da je to nasleđen problem „s kojim se borimo“.
Ministarstvo: Beograd ne povlači diplomate
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije saopštilo je danas da je Srbija čvrsto opredeljena za dalji razvoj saradnje i jačanje međusobnog poverenja u odnosima sa Hrvatskom, ističući da to ne bi smelo da bude ugroženo „neprimerenom retorikom i postupcima pojedinaca“.
U saopštenju povodom jučerašnjeg incidenta s paljenjem hrvatske zastave u Beogradu, zbog čega je Hrvatska uputila oštar protest Ambasadi Srbije u Zagrebu i pozvala svog ambasadora u Srbiji na konsultacije, MSP navodi da Srbija neće povući svoje diplomatske predstavnike iz Hrvatske.
„Srbija je čvrsto opredeljena za razvoj dobrosusedskih odnosa u regionu, uključujući i rešavanje otvorenih pitanja i problema u bilateralnim odnosima sa Hrvatskom konstruktivnim dijalogom, uz puno uvažavanje interesa obe države“, navodi se u saopštenju.
Više puta izraženo opredeljenje za dalji razvoj bilateralne saradnje i jačanje međusobnog poverenja, ne bi smeli da budu ugroženi neprimerenom retorikom i postupcima pojedinaca, dodaje MSP.
U saopštenju se podseća da su „nadležni organi Srbije odmah preduzeli odgovarajuće mere u skladu sa krivičnim zakonom povodom incidenta koji se dogodio ispred Palate pravde u Beogradu 1. aprila 2015“, kada je haški optuženik i lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj zapalio zastavu Hrvatske.
Ministarstvo takođe napominje da je „Srbija proteklih godina imala razloga za nezadovoljstvo zbog izjava i postupaka pojedinaca i institucija Hrvatske, što nije uticalo na promenu strateškog opredeljenja Srbije da razvija dobrosusedske odnose sa Hrvatskom“.