Nivo Južne Morave za dvadesetak centimetara prešao je nivo granice vanredne odbrane od poplave, pa je u kruševačkoj opštini, na području sela Đunis, ugroženo tridesetak domaćinstava, dok je deo bedema kod Kraljeva odnela nabujala reka Ribnica. U ostalim delovima Srbije, situacija je stabilnija i reke se polako povlače u svoja korita, potvrdio je za Sputnjik predstavnik sektora za vanredne situacije Dragan Dončevski.
„Vodostaji većine reka u Srbiji su u stagnaciji ili opadanju“, kaže Dončevski.
„Generalno gledano, situacija je stabilna. Samo reka Južna Morava beleži porast. Kod sela Đunis došlo je do izlivanja, vatrogasci, spasioci i građani zajedno brane vikend naselje koje se inače nalazi u nebranjenom delu. To je poznata lokacija koja uvek bude problematična kada Južna Morava počinje da nadolazi. Postavljaju se zaštitne vreće i naselje će biti odbranjeno. Velika Morava je na granici vanredne odbrane od polave, ali još uvek ne pravi velike probleme“, ističe Dončevski.
Prilikom prve jače kiše, deo bedema kod Kraljeva na reci Ribnici, za čiju izgradnju je Vlada Norveške donirala 50.000 evra, odnela je nabujala reka, deset puta manja od prošlogodišnjih, jer je preduzeće „Zapadna Morava“ iz Kraljeva posao uradilo loše i moraće o svom trošku da ga popravi.
„Zaštitni bedem se urušio svega nekoliko meseci nakon što je njegov završetak svečano predstavljen delegaciji Norveške“, precizira za Sputnjik gradonačelnik Kraljeva Tomislav Ilić.
„Mogu da vam kažem da smo i mi svi ovde iznenađeni što se to dogodilo, ali evo, prilikom nadolaženja reke Ribnice, došlo je do toga da je verovatno reka potkopala bedem, oštećen je tri-četiti metra i malo je skliznuo dole u reku. Upravo sam imao sastanak sa izvođačima radova. Naloženo im je da sve vrate u stanje kakvo je trebalo da bude i da urade sve ono što je bilo predviđeno po projektu“, kaže Ilić.
„O svemu ovome obavestili smo pismeno norvešku Vladu i obavezali se da će bedem biti ponovo saniran“, naglašava gradonačelnik Kraljeva.