„Za sada setva teče planiranom dinamikom“, kazao je agenciji Beta generalni direktor „Sunoka“ Ljubiša Radenković, ali nije precizirao koliko bi šećera mogla da proizvede ta kompanija, navodeći da će proizvodnja biti usklađena sa trenutnim stanjem na tržištu.
Prema njegovim rečima, ova godina biće teška i za proizvođače šećerne repe i za šećerane.
„Gajenje repe zahteva dosta rada i ulaganja, i potpuno smo svesni smanjenog interesovanja uoči setve“, kazao je Radenković i dodao da će učiniti sve da poljoprivrednici ne odustanu od sejanja repe.
Direktor „Sunoka“ je svestan da je i prošla godina za poljoprivrednike bila teška, jer je nakon što je posejano rekordnih 70.000 hektara pod repom, usledio niz poteškoća, kao što su veoma loše vremenske prilike, pojava bolesti i neodgovarajuće tretiranje, umanjena digestija, duga kampanja prerade.
„Ipak, mi smo sve količine preuzeli i u potpunosti isplatili ratarima. I naša je poruka proizvođačima da ne odustaju od prolećne setve. jer bi i oni, bez te kulture, bili na udaru tržišta i ostali bi bez velikog dela profita. S druge strane, mi ćemo dati sve od sebe u nastojanju da omogućimo proizvođačima najbolje uslove za poslovanje“, kazao je Radenković.
On je precizirao da će za proizvođače koji su dobro organizovani i raspolažu svojom opremom, troškovi proizvodnje šećerne repe iznositi oko 1.200 evra po hektaru.
Ove godine kooperantima „Sunoka“ ponuđena je otkupna cena od 28,5 evra za jednu tonu, što je, kako je naglasio, u skladu sa trenutnom situacijom na tržištu.
„Za nove proizvođače obezbedili smo mogućnost da se deo proizvodnje plati avansno, ukoliko je to poljoprivrednicima potrebno za unapređenje proizvodnje“, kazao je on.
Radenković je podsetio da je u Srbiji 2014. ostvaren prinos od 67 tona šećerne repe po hektaru i da je samo u tri šećerane „Sunoka“ proizvedeno više od 310.000 tona šećera sa nešto manje od 37.000 hektara pod šećernom repom.
Radenković je ukazao da je domaća šećerna industrija, „zbog sunovrata cene šećera u svetu i kod nas, u nezavidnoj poziciji“, ali da je „Sunoko“ zahvaljujući prethodnim ulaganjima u modernizaciju proizvodnje, što je doprinelo smanjenju troškova, uspeo da održi poslovanje na zadovoljavajućem nivou i isplati kooperante.
„Sunoko“ je u proteklih osam godina uložio blizu 150 miliona evra kako bi povećao kapacitete prerade, smanjio troškove proizvodnje, povećao energetsku efikasnost i očuvao životnu sredinu.