Saradnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu Slobodan Janković kaže da je u opštoj krizi i haosu na Bliskom istoku koji gori, jasno da je ojačao Iran. On podseća da su šiiti u Iraku većina, i da je Islamska država naglo ojačala kada se američka vojska povukla i kada teroristički napadi nisu bili dovoljno jaki da uzdrmaju režim u toj zemlji.
„To je bio izgovor Americi da se vrati na teren. Bilo im je potrebno da se vrate i zbog toga što je iranska vojska takođe, indirektno, ušla u Irak. Od tada se spekuliše o novom razvoju iransko-američkih odnosa u čijoj pozadini teku pregovori oko nuklearnog sporazuma sa Iranom. Najnovija runda tih pregovora krenula je jutros, uporedo sa intervencijom u Jemenu“, primećuje Slobodan Janković.
Jemen je strateški važan jer kontroliše prolaz Bab El Mandeb, trgovački put iz Indijskog okeana u Crveno more i dalje ka Sredozemlju. Ako bi šiiti kontrolisali taj prolaz, delimično bi kontrolisali i trgovinu naftom, kaže Janković.
„Iran već zauzima istočnu polovinu Persijskog zaliva i može da osujeti trgovinu naftom koja se odvija tankerima. Zato je za Sjedinjene Američke Države i Veliku Britaniju neprihvatljivo da Iran ima posrednu kontrolu nad ova dva važna pravca. Saudijska arabija i druge arapske monarhije plaše se Irana jer je vojno moćniji, ima više stanovnika i stabilniji režim. S te strane, sama Saudijska Arabija potencijalno se oseća ugorženo, zato što na severu ima Irak, koji je većinski šiitski“, kaže Janković.
On podseća da jeu naftnih nalazišta Saudijske Arabije najviše u regionu koji je većinski naseljen šiitima, pa bi se ta zemlja, ako šiiti preuzmu vlast u Jemenu, na neki način, osećala okruženom. Veoma je zanimljiva činjenica da se Egipat, koji ima nezavisnu politiku, uključio u ovu operaciju. Ostaje da se vidi zašto se odlučio na taj korak, kaže Slobodan Janković za Sputnjik.