Osnovne će biti ruska i američka valuta, ali se planira da udeo rublje u novčanoj masi DNR do leta bude uvećan do 50%. Donjeck tako ide stopama Luganske Narodne Republike, koja je ranije prešla na obračunavanje u nekoliko valuta.
Prvi zamenik dekana Fakulteta za međunarodnu ekonomiju i politiku Igor Kovaljov smatra da je prelazak na multivalutni sistem prinudna i privremena mera.
„Bankarski sistem moraće da se formira faktički od nule i to je složen zadatak. Pritom je prisustvo rublje sasvim prirodno, zato što veliki deo stanovništva ne samo Donbasa, već i čitave Ukrajine, radi u Rusiji i šalje novac u domovinu“, rekao je Kovaljov za Sputnjik.
Prema njegovim rečima, prelazak na rublju ne može da bude brz.
„Multivalutni sistem je u izvesnoj meri gubitak finansijske samostalnosti. Iako postoje i primeri zemalja koje koriste druge valute, kao što je Crna Gora, svakako ne bih stavljao znak jednakosti između korišćenja tuđe valute i potpunog gubitka suvereniteta.
Rukovodilac Centra za ekonomska istraživanja Instituta za globalizaciju i socijalne pokrete Vasilij Koltašov smatra da se DNR na ovakve mere odlučila kako iz ekonomskih, tako i iz političkih razloga.
„Nije jasno zašto ove teritorije treba da podržavaju grivnu. Svoju valutu DNR takođe ne može da stvori, zato što će u ratnim uslovima njena vrednost neizbežno padati“, rekao je Koltašov i dodao da su dolar i evro uključeni u proces zato što ih ljudi imaju.
„Ako u ekonomiji nema dovoljno gotovine, zašto da se ne iskoriste ove valute“, zapitao se ekonomista.