To su agenciji Beta rekli evropski diplomatski izvori u Briselu, a u zvaničnom saopštenju o poseti je visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost EU rekla da će „razgovarati o sledećim koracima Srbije i Kosova na evropskom putu“.
Mogerini je takođe istakla da će, prilikom ove prve posete Prištini i Beogradu, otkako je preuzela dužnost visoke predstavnice EU, diskutovati „o primeni postignutih dogovora u dijalogu uz usluge dobre volje EU u cilju normalizacije odnosa“ dveju strana.
Mogerinijeva je nedavno naglasila da pridaje veliki značaj dijalogu Beograd–Priština, koji je prema upućenim diplomatskim izvorima u Briselu, zakočen različitim gledanjima dveju strana o tome kakav bi statut trebalo da ima Zajednica srpskih opština.
Vlasti u Prištini zahtevaju da Zajednica srpskih opština bude potpuno uklopljena u kosovske zakone i član Sporazuma Beograd–Priština o toj Zajednici tumače tako da praktično ne bi bilo nikakvih izvršnih ovlašćenja za ovo, za Srbe od ključnog značaja, institucionalno povezivanje srpskih opština na Kosovu.
Srpska strana smatra da su izvršna ovlašćenja bitna tačka dogovorena u Sporazumu Beograd–Priština, a vlasti kosovskih Albanaca zasad ne žele da prihvate da srpske opštine u Zajednici za svoje nadležnosti dobijaju sredstva iz budžeta Kosova.
Spor postoji i oko rešenja za sredstva koje vlada u Beogradu daje za rad bolnica i škola u opštinama sa srpskim stanovništvom na Kosovu.
Zvaničnici u okruženju visoke predstavnice Federike Mogerini nisu želeli da komentarišu izglede da se u dogledno vreme nastavi dijalog.
Evropski diplomatski izvori navode da bi EU bila naklonjena tome da se rešenje za statut Zajednice srpskih opština nađe u prvo vreme tako što bi se naznačilo da se Zajednica uklapa u kosovske zakone, pa da se naknadno dogovorom dođe do trajnog rešenja.
To srpska strana ne želi da prihvati, jer nema garancija da će se dogovorom doći naknadno do takvog rešenja i smatra da je jedino uputno da se pravo rešenje za statut i ovlašćenja Zajednice srpskih opština odmah sad utanači dogovorom Beograda i Prištine uz podršku EU.
Visoka predstavnica Mogerini je u saopštenju uoči odlaska u Beograd i Prištinu takođe naglasila da su „i Srbija i Kosovo, posle izbora prošle godine, suočeni s važnim izazovima, naročito kad su u pitanju ekonomske, socijalne i političke reforme koje odgovaraju očekivanjima naroda, uključujući okvire daljih koraka ka sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa dveju strana“.
Federika Mogerini će u Prištini, prema saopštenju, razgovarati s predsednicom Kosova Atifetom Jahjagom, premijerom Isom Mustafom, šefom diplomatije Hašimom Tačijem i predstavnicima srpske zajednice na Kosovu i održati predavanje u Nacionalnoj biblioteci.
U Beogradu će se visoka predstavnica EU sastati s predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, premijerom Aleksandrom Vučićem i šefom diplomatije Ivicom Dačićem, a održaće govor na Univerzitetu u Beogradu.