Odbijanjem žalbi okrivljenih i njihovih branilaca, optužnica je postala pravosnažna, što omogućava početak suđenja četvorici pripadnika resora Državne bezbednosti koji se terete za ubistvo, rečeno je agenciji Beta u tom sudu.
Za ubistvo Ćuruvije optuženi su načelnik resora Državne bezbednosti Radomir Marković, načelnik beogradskg centra DB-a Milan Radonjić, glavni obaveštajni inspektor u Drugoj upravi resora Ratko Romić i pripadnik rezervnog sastava tog resora Miroslav Kurak.
Kako se navodi u saopštenju Apelacionog suda, prvostepeni sud je dao dovoljno jasne i argumentovane razloge za podizanje optužnice.
„Po nalaženju Apelacionog suda prvostepeni sud je u obrazloženju odluke kojim je potvrđena navedena optužnica dao dovoljno jasne i argumentovane razloge da ima dovoljno dokaza, da se osnovana sumnja da su okrivljeni učinili krivična dela podigne na nivo opravdane sumnje, a što je neophodan uslov za podizanje optužnice, pri čemu će ocena svakog pojedinačnog dokaza po kvalitetu biti stvar veća pred kojim se drži glavni pretres“, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je rešenjem Apelacionog suda u Beogradu potvrđeno prvostepeno rešenje od 6. marta 2015. godine, kojim je Milanu Radonjiću i Ratku Romiću produžen pritvor za još 30 dana.
Romić i Radonjić uhapšeni su 13. januara i od tada su u pritvoru, Marković je na izdržavanju kazne, a Kurak je u bekstvu. Oni se terete za krivično delo teško ubistvo.
Po optužnici, Ćuruviju je ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić, koji je drškom od pištolja udario njegovu suprugu Branku Prpu u glavu koja je bila u tom trenutku sa njim. Kako se novodi, Ćuruvija je ubijen zbog „javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritika nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti“.
Ćuruvija je ubijen u dvorištu ispred ulaza u zgradu 11. parila 1999. godine, gde su se nalazile prostorije marketing službe Dnevnog telegrafa.