Sedište kompanije blokirano je metalnim barijerama i u zgradi se nalazi desetak članova „nepoznatog“ bataljona, napisao je na svojoj Fejsbuk stranici poslanik Porošenkovog bloka Sergej Leščenko.
„U zgradi Ukrnafte zabarikadirali su se metalnim barijerama… Na ulici su dva člana nepoznatog bataljona. Unutra, kroz zatamnjena stakla, vidljivo je još desetak članova nepoznatog bataljona. Stražari odbijaju da pokažu svoju dozvolu kroz novu ogradu“, napisao je Leščenko.
Na territoriю #Ukrnafta 2 mikroavtobusa zavezli vooružennыh lюdeй. (s) Petr Terentie #Ukraine #Ukraina #kolomoйskiй pic.twitter.com/Kwu9Dhxx3X
— Novosti Ukrainы (@Dbnmjr) March 22, 2015
#Kiev: Kolomoйskiй prislal avtomatčikov dlя zaщitы "Ukrnaftы" ot reйderov prezidenta Ukrainы Porošenki #zakondžungleй pic.twitter.com/TtkQm2jUnS
— NOVOROSSIЯ (@NOVORUSSIA2015) March 22, 2015
Leščenko smatra da je sve ovo reakcija Kolomojskog na donošenje Zakona o akcionarskim društvima kojim je smanjen kvorum za upravljanje. Vlada Ukrajine poseduje 50 odsto plus jednu akciju u Ukrnafti ali joj je prvi put u poslednjih 12 godina omogućeno da upravlja kompanijom.
Kompanija Kolomojskog „Privat“ poseduje 42 odsto akcija Ukrnafte. Pre izglasavanja zakona u Vrhovnoj radi, akcionari „Privata“ mogli su da blokiraju održavanje skupštine akcionara, što je, zahvaljujući komplikovanoj proceduri, otežavalo raspodelu dobiti u državnoj kompaniji i plaćanje dividende akcionarima.
Leščenko je napisao da izgleda da „Kolomojski nije slušao upozorenje američkog ambasadora Džefrija Pjata koji je rekao da je vreme zakona džungle prošlo“.
„I, šta se može reći? Ovo će ispasti loše za Kolomojskog — američke službe bezbednosti mogu dobiti mnogo na posebno glupim ljudima iz bilo kog dela sveta“, dodao je on.
Odnosi između Porošenka i Kolomojskog su naglo pogoršani kad je nadzorni odbor kompanije za transport nafte „Ukrtransnafta“ odbio da imenuje Aleksandra Lazorka, štićenika Kolomojskog, za predsednika Upravnog odbora. U petak, Kolomojski je u pratnji naoružanih čuvara stigao u sedište „Ukrtransnafte“ da bi odbranio svog štićenika. Kolomojski je nazvao njegovo otpuštanje korporativnom racijom. Kasnije je napustio zgradu da bi se sastao sa novinarima na koje je vikao i koje je vređao i psovao. Ukrajinski parlament zbog toga je zahtevao njegovu ostavku, a predsednik Ukrajine u subotu ga je ukorio zbog „kršenja profesionalne etike“.