Kako je izjavio, on je čvrsto uveren da je jedina mogućnost da EU pošalje mirovnu misiju u Ukrajinu ili bilo gde drugde, jeste da se kao u slučaju ratova na Balkanu sve strane usaglase oko tog pitanja.
„Verujem da nema ludaka u EU. Evropska unija nikada ne bi ušla u neku oblast osim ako sukobljene strane ne pristanu na takvu misiju“, rekao je Lavrov u intervjuu za kanal Rusija 1.
Međutim, Lavrov je rekao da je zabrinut da bi Kijev mogao pribeći provokaciji u cilju podsticanja SAD da pošalju oružje.
Ministar inostranih poslova Rusije je zato apelovao na Nemačku i Francusku da osiguraju da Kijev neće isprovocirati nasilje u istočnoj Ukrajini kako bi podstakao isporuku američkog naoružanja ukrajinskoj vojsci.
„Provokatori u Kijevu mogli bi pokušati da nešto pokrenu u nameri da bi to uticalo na svetsko mnjenje kako bi Ukrajina dobilo naoružanje“, rekao je on.
Lavrov je izrazio uverenje da bi Berlin i Pariz, kao najvažniji „igrači“, trebalo da spreče takav tok događaja.
On je ponovio protivljenje Rusije upućivanju mirovnih snaga UN na istok Ukrajine.
URGENT: Washington is pushing #Kiev to military solution of #Donbass conflict — Lavrov http://t.co/U0raRSY9yZ pic.twitter.com/Ty2H7YtsRB
— RT (@RT_com) March 19, 2015
On je istakao i da Moskva nikome neće dozvoliti da menja Minski mirovni sporazum koji je potpisan 12. februara.
„Ništa neće biti izmenjeno. Minski sporazum je rezultat sedamnaestočasovnih razgovora, a dokument su potpisali predstavnici Kijeva, Luganska i Donjecka uz učešće Rusije i OEBS-a. Sporazum je jednoglasno usvojen u Savetu bezbednosti UN“, rekao je Lavrov.
Ruski ministar inostranih poslova je dodao da Minski sporazum možda dozvoljava malo različita tumačenja određenih tačaka, „ali ne u meri prikazanoj u odlukama ukrajinskog parlamenta (Vrhovne Rade).“
Vrhovna Rada je odlučila u utorak da odloži davanje specijalnog statusa Lugansku i Donjecku, dok se ne održe lokalni izbori koji će biti u skladu sa ukrajinskom zakonima.
Prema rečima Lavrova, novi zakon, koji je ukrajinski predsednik Petro Porošenko potpisao u sredu, grubo je kršenje Minskog sporazuma.
„U dokumentu piše da rasprava o praktičnim pitanjima održavanja izbora (u Donbasu) po ukrajinskom zakonu treba da se sprovodi samo uz saglasnost Donjecka i Luganska. Ovo nije učinjeno“, istakao je Lavrov.
On je naglasio i da otcepljenim regionima na jugoistoku Ukrajine specijalni status mora biti odobren odmah kako bi se osujetili planovi Kijeva da ih povrati primenom sile.
„Zakon o posebnom statusu Donbasa mora se uvesti odmah, kako je dogovoreno, i ne dozvoliti da ovaj „srećni“ trenutak ukrajinske vlasti iskoriste kako bi teritorije povratili silom, zaključio je Lavrov.
Parada pobede u Moskvi
Lavrov rekao je da je Rusija pozvala u Moskvu na proslavu 70. godišnjice pobede u Velikom otadžbinskom ratu 68 šefova država i vlada, rukovodioce međunarodnih organizacija, uključujući UN, Savet Evrope, UNESKO, EU i da je dobila 30 pozitivnih odgovora.
„To su praktično sve naši partneri iz ZND, BRIKS-a, Vijetnama, Mongolije, niza evropskih zemalja, kao i balkanske zemlje — Srbija, Crna Gora, Makedonija, ali i Slovačka, Grčka i Kipar", rekao je on.
Svoje prisustvo su potvrdili i rukovodioci UNESKO-a i Saveta Evrope.