Ovo je samo jedna od stavki na koje se Srbija obavezala Individualnim partnerskim akcionim planom (IPAP), čije su stupanje na snagu u sredu u Briselu ozvaničili šef diplomatije Ivica Dačić i ministar odbrane Bratislav Gašić.
IPAP, između ostalog, podrazumeva potpisivanje tzv. SOFA sporazuma (koji već imamo sa SAD) sa članicama NATO-a, a kojim se reguliše prelazak granice i nivo imuniteta za pripadnike Alijanse dok prolaze kroz Srbiju ili borave u njoj, kao i pristup vojnim objektima.
Srbija se, takođe, obavezala i da regionalni centar za obuku „Jug“, kod Bujanovca, bude otvoren za sve zemlje-članice Partnerstva za mir i NATO-a, da postepeno usklađuje svoje propise u oblasti odbrane sa EU, uništava viškove naoružanja.
Posebno je intrigantna obavezna stavka o saradnji sa NATO-om na polju javne diplomatije, ali to, kako tvrde naši sagovornici, ne znači da Srbija treba „slepo“ da sledi NATO vojnu doktrinu, akcije i spoljnu i bezbednosnu politiku, već da sarađuje na podizanju svesti o NATO standardima, aktivnostima u okviru Partnerstva za mir i promociji regionalne stabilnosti.
Prema ministru Dačiću, podizanje saradnje sa NATO-om na najviši politički nivo ni na koji način ne obavezuje Srbiju da postane članica, niti dovodi u pitanje našu vojnu neutralnost:
„Ovo je najdalji korak koji će Srbija učiniti ka NATO-u“, poručio je Dačić.
Da je učešće u Partnerstvu optimalan okvir za ostvarivanje bezbednosnih ciljeva i unapređenje odbrambenih kapaciteta Srbije, uz zadržavanje vojne neutralnosti, poručuje za Novosti i ministar Gašić:
„IPAP predstavlja najviši stepen saradnje sa partnerskom državom koja nije opredeljena za članstvo u NATO. Razvijamo saradnju sa Alijansom u okviru Partnerstva za mir i time doprinosimo dostizanju interoperabilnosti u Vojsci Srbije, izgradnji vojnih kapaciteta za doprinos međunarodnom miru i stabilnosti.“
Ni za vojnog analitičara Aleksandra Radića obaveze iz IPAP-a nisu sporne. On kaže da nije sporna čak ni ona obaveza da se NATO vojnicima obezbede slobodno kretanje i specijalan status:
„U tim sporazumima nema nikakve misterije i oni služe da se uproste carinske i granične procedure, kao i uslovi tranzita kroz Srbiju, kada, recimo, strani vojnici dolaze ovamo na zajedničku vojnu vežbu ili nekim drugim povodom. Kada s nekom državom potpišemo ovakav sporazum, onda istovetna prava imaju i naši vojnici u toj zemlji.“
Joksimović: Moskva neće reagovati
Aleksandra Joksimović, direktor Centra za spoljnu politiku, kaže za Novosti da tačke iz IPAP-a ne ugrožavaju naše vojne i odbrambene pozicije, niti dovode u pitanje saradnju sa drugim državama, uključujući Rusiju:
„Ne vidim zašto bi ovo izazvalo ikakve posebne reakcije Moskve. Uostalom, za septembar je zakazana zajednička srpsko-ruska vojna vežba. Po meni, nije problem ni obaveza saradnje u javnoj diplomatiji, jer to podrazumeva vidljivost određenih zajedničkih akcija, ne borbenih, već u spasavanju ljudi i u elementarnim nepogodama.“
IPAP obavezuje i na okončanje privatizacije
U IPAP-u se Srbija obavezuje i na jaču demokratsku kontrolu oružanih snaga i obaveštajnih službi, ali i na okončanje restrukturiranja firmi u državnom vlasništvu i završetak privatizacije. Takođe, u okviru energetske stabilnosti, obavezali smo se na usklađivanje tržišta gasa sa direktivama EU.