NATO je početkom februara odlučio da ojača odbranu svog istočnog krila i da do sledeće godine formira bazu od 5.000 vojnika spremnih za brzu akciju, kao i šest komandnih centara u istočnoj Evropi.
Formiranje takvog centra u Bugarskoj bilo je u suprotnosti sa zabranom bugarskim vojnicima da rade za međunarodnu organizaciju na tlu zemlje. Tu prepreku Parlament je danas ukinuo usvajanjem amnadmana na zakon o odbrani.
NATO komandni centar u Bugarskoj bi trebalo da bude u Sofiji i da u njemu bude zaposleno 40 vojnika, od kojih polovina treba da budu državljani Bugarske.
„U prvo vreme biće poslova koordinacije snaga različitih zemalja koje učestvuju u vojnim vežbama u Bugarskoj. Takođe, postojaće funkcija odvraćanja vezanih za nove NATO snage za brzo reagovanje“, objasnio je u utorak u Sofiji Adrijan Bredšo, pomoćnik komandanta Alijanse u Evropi.
Da se ne bi izazivala Moskva kopneni elementi snaga za brzo reagovanje biće stacionirani na zapadu Evrope, ali bi oni trebalo da učestvuju u vežbama u zemljama bivšeg istočnog bloka ili da tu budu raspoređene ako Alijansa odluči da pokrene neku vojnu operaciju.
Pored toga NATO komunikacioni centar lociran u Gronoj Malini, na 20 kilometara istočno od Sofije počeće da radi pre kraja godine, rekao je danas ministar odbrane Nikolaj Nenčev. U njemu će biti ispostava za komunikaciju od 50 vojnika.
I konačno, centar za razmenu informacija između NATO brodova treba da bude izgrađen ove godine u Varni, glavnoj bugarskoj luci na Crnom moru, s planom da počne s radom 2016, prema glavnom štabu vojske.
Bugarska, bivša zemlja Varšavskog pakta, pridružila se NATO-u 2004. Ostalih pet novih komandnih centara treba da se formiraju u baltičkim zemljama, Poljskoj i Rumuniji.