Najverovatnije, govore eksperti, Evropa polako shvata da je druženje sa SAD možda i dobro, ali ne uvek i profitabilno.
Zato su sada lideri EU, bez obzira na sporazume, molbe i pretnje Vašingtona, ipak odlučili da se okrenu novoj pekinškoj bankovskoj strukturi.
Iz Bele kuće stiže ljutnja, jer se ova nova banka pojavljuje kao protivteža MMF-u, Svetskoj banci i Azijskoj razvojnoj banci. A još i strateški interes Amerike! Dok je evropski interes komercijalan.
Sve je logično, govore eksperti. Amerikanci su sve siromašniji svakim danom. Dugovi premašuju sumu od 18 triliona dolara. Valjalo bi da prvo vrate dugove, a da potom savetuju i nagovaraju. U Briselu su pravilno procenili i odlučili da za početak blagoslove prvu četvorku (Velika Britanija, Nemačka, Italija i Francuska), a potom će se pridružiti i ostali. Ko ne želi da ojača svoju ekonomiju i mogućnosti nacionalnih kompanija?!
Samo osnivački kapital Azijske banke infrastrukturnih investicija iznosi 100 milijardi dolara. Za početak, više nego dobro.
I bez obzira što je nova finansijska struktura tek formirana, samo se jedna godina navršila otkako zvanično postoji, stručnjaci veoma povoljno ocenjuju perspektive kineskog projekta. A da li će ova banka postati realni konkurent MMF-u, pokazaće vreme.
Može se govoriti da je stvorena dobra alternativa Azijskoj razvojnoj banci, gde „ruke greju“ upravo SAD. U međuvremenu, nova finansijska institucija je već dobila ime nezvanično „Kineska svetska banka“.
A to što su neke evropske države već članice ove banke, to je velika glavobolja za Vašington, koji sebe vidi u ulozi transatlantskog i transpacifičkog hegemona. Ipak, vidimo da se neće to desiti. Peking je danas agilniji od Vašingtona…