Komentarišući činjenicu da Zapad često demonizuje ruskog predsednika i odgovarajući na pitanje da li istoriju stvara narod ili to čini jedan čovek, Beniš je rekao da se bez jedne konkretne harizmatične ličnosti ne može stvarati istorija.
On je, međutim, dodao i to da jedna ličnost ne može da funkcioniše sama, već da ona sa sobom nosi i predstavlja ideju, koju prima narod.
„Putin izražava tu ideju 'ruskog sveta', za koju sada dokazuje da je sposobna da živi. Nadam se da će Zapad shvatiti da je stupio u sukob ne samo sa Rusijom, već sa kulturom koja je sposobna da podržava i druge, u tom smislu i zapadnu civilizaciju", rekao je on za radio Sputnjik.
On je ocenio da je pripajanje Krima dokazalo da „ruski mir“ zaista postoji.
„Rusija i Krim su kao majka i sin“, ističe Beniš koji je i glavni ideolog društvenog pokreta „Antimajdan“.
„Devedesetih godina se među njima uspostavila granica — rusko-ukrajinska i to je bilo bolno za sve. Na početku se moglo istrpeti, jer ljudi koji su živeli u Ukrajini nisu sebe odvajali od Rusije“, rekao je Beniš.
Prema njegovim rečima, Ukrajina je posle Majdana bila otcepljena „kao da su je nožem odsekli“.
Ukrajinska vlast se tada, kako kaže, odrekla Rusije, njenog jezika, kulture, istorijskog nasleđa, crkve i vojnih pobeda.
Međutim, prema njegovim rečima, istina je jača od snage i lukavosti, što je pokazao i referendum na Krimu prošle godine, kada je 90 odsto izašlih glasalo za povratak u sastav Rusije.