Bender, koji je i partner u marketinškoj agenciji „Raskin i Hant“, ocenio je u autorskom tekstu za „Nedeljnik“ da je „imperativ Vlade Srbije i premijera Aleksandra Vučića da se u najkraćem mogućem roku postigne ubrzani i kvalitativni napredak u ostvarenju konkretnih i dostižnih ciljeva“.
„Ovo je način za rešavanje nagomilanih problema i priprema Srbije za pristupanje porodici zemalja okupljenih u Evropskoj uniji. Okoštalost državnog aparata, tromost administracije, prevaziđenost postojećih procedura, jasno pokazuju potrebu za, nazovimo ga ’Velikim buđenjem‘, naših uspavanih potencijala, i to na brži i efikasniji način“, ocenio je Bender.
Prema njegovim rečima, takvu jedinicu je prvi uveo bivši britanski premijer Toni Bler sa idejom da brže sprovodi reforme i ona je pokazala veliki uspeh, te su je primenjivali i njegovi naslednici, samo uz promenjen naziv.
Bender je ocenio da će Vučić, koristeći sinergiju „Jedinice za implementaciju strateških projekata i ciljeva“ i resornih ministarstva, „poboljšati koordinaciju unutar državnog aparata, na vreme uočiti i biti u boljoj poziciji da otkloni potencijalne prepreke, a sve to u najkraćem mogućem vremenu“.
Prema njegovim rečima, sama jedinica će funkcionisati u okviru kabineta premijera i biti predvođena direktorom jedinice koji će odgovarati premijeru.
„Njegov posao i posao njegovog tima nije da zameni postojeća ministarstva, već da sa svojom malom i visokoprofesionalnom ekspertskom jedinicom bude primer pomoći, brzog rešavanja problema, direktnog i visokoprofesionalnog rada u svim odgovornim sektorima radi ostvarenja zacrtanih ciljeva“, naveo je Bender.
Dodao je da će direktor Jedinice rukovoditi timovima za direktne strane investicije, za restrukturiranje javnih preduzeća, za reformu javne uprave, za infrastrukturu i za poljoprivredu.
„Sve navedene timove vodiće direktori zaduženi za svoju oblast, a u koordinaciji s resornim ministarstvima. Njihov tim činiće nekoliko operativnih profesionalaca odgovornih za tačno određene projekte iz njihove oblasti i analitičar zadužen za prikupljanje potrebnih podataka, statistiku i pripremu izveštaja o statusu projekata“, naveo je Bender.
On je rekao i da će na čelu tima za restrukturiranje javnih preduzeća biti Srđan Kuprešanin, čiji će tim kao zadatke imati privatizaciju Telekoma, restrukturiranje EPS-a i pripremu modela koji bi doveo do davanja koncesije za beogradski Aerodrom „Nikola Tesla“.
Infrastrukturni tim predvodiće Igor Lončarević, sa ciljevima usmerenim na projekat pruge Beograd – Budimpešta, realizaciju koridora 10 i 11 i spajanje preduzeća „Putevi Srbije“ i „Koridori Srbije“.
Jedinicu za poljoprivredu će predvoditi savetnik premijera Dragan Glamočić, sa zadacima usmerenim na usklađivanje domaćih regulativa s regulativama EU, a posebno na projektima očuvanja i unapređenja domaće poljoprivredne proizvodnje.
„Spisak prioritetnih ciljeva pažljivo je izabran na osnovu kriterijuma da će njihovo pokretanje i realizacija omogućiti pokretanje ostalih privrednih grana u državi. Način ispunjenja tih ciljeva je poveren isprobanoj kombinaciji stručnjaka iz privatnog sektora i odabranih državnih službenika“, izjavio je Bender.
Prema njegovim rečima, odgovornost je jasno definisana podnošenjem izveštaja odgovornih osoba direktno premijeru, a postignuti rezultati su tako vidljivi i merljivi zahvaljujući definisanim ciljevima, ličnoj odgovornosti, kao i jasno određenim vremenskim okvirima.
„Ipak, na kraju, ne zaboravimo da nas prošlost uči da nove ideje i novi pristupi bude stare strahove i otpore. Strahove koji se mogu pokazati kroz otpor umrtvljene i neambiciozne birokratije, izbegavanju odgovornosti, straha od gubitka lične pozicije, a sve u cilju usporavanja ili blokiranja zacrtanih ciljeva i zadržavanja statusa kvo“, zaključio je Bender.