On je u izjavi televiziji Raša tudej rekao da je veoma zabrinut za sudbinu Damaska, Bliskog istoka i Evrope.
„Ako Damask padne, crna zastava Islamske države će poleteti. Za nekoliko meseci će pasti Jordan i Liban, posle čega će džihadisti krenuti ka Evropi“, naveo je Blek.
„Ako pogledate istoriju američkog učešća u ratovima u Siriji, Iraku i na Balkanu, videćete da su hrišćani bili na najvećem udaru. Hrišćani koji su živeli na Kosovu više od hiljadu godina su potpuno proterani“, podsetio je Blek na pogrom Srba na Kosovu i Metohiji 17. marta 2004. godine.
Vladimir Ajzenhamer sa Fakulteta za bezbednost smatra da je prizivanje apokaliptičnog sukoba civilizacija, pomalo marketinški momenat senatora Bleka, međutim, on kaže da nisu daleko od istine određeni momenti koje je senator Blek pomenuo, posebno oni koji se tiču tumačenja situacije na Kosovu i Metohiji.
"Činjenica je da su Hrišćani stradali u Iraku nakon Američke intervencije. Ono o čemu se malo govori je da je usledio progon Hrišćana nakon što je svrgnut Sadam Husein, a pogotovo u periodu kada su se američki vojnici povukli. Ako padne Sirija, na simboličan način pada i kolevka Hrišćanstva, ne samo na Bliskom istoku, već i uopšte, jer Damask je za Hrišćanstvo važan jednako kao Jerusalim. S druge strane, ako gledamo realne mogućnosti Kalifata, mislim da je preterano očekivati tako brz prodor Islamske družave, ali kada krene, biće velika motivacija za ekstremiste unutar Evrope, pa možemo očekivati još više terorističkih akata", kaže Ajzenhamer.
On veruje da bi na meti Islamske države prvo mogao da bude Liban, koji je nestabilan zbog unutrašnjih odnosa, klinča koji postoji izmešu Hezbolaha i Izraela, tako da destabilizacija može da se odigra vrlo brzo.
"Posebno zbog činjenice da je ta zemlja primila veliki broj izbeglica, upravo Hrišćana koji tamo nisu najsjajnije dočekani i tu su se našli između dve vatre. Islamski teroristi imaju u svojoj koncepciji napad na Jordan, to sigurno znamo. S druge strane, ta zemlja još uvek uživa snažnu podršku Izraela, Jordan će biti tvrđi orah za Islamiste", kaže Ajzenhamer.
Senator Ričard Blek iz Virdžinije je prošle godine poslao pismo zahvalnosti vlastima Sirije za efektivnu vojnu kampanju oslobađanja sela na granici sa Libanom u kojima žive hrišćani.
Raša tudej prenosi podatke "Sirijskog centra za politička istraživanja", po kojima je šest odsto stanovništva Sirije poginulo ili je ranjeno u sukobima, a više od pet miliona je izbeglo.
Unutrašnje raseljenih Sirijaca je 40 odsto od preostalog broja stanovnika od 17,65 miliona.