Dolazak novog menadžmenta kompanije HPK Inženjering u smederevsku čeličanu očekuje se za oko mesec i po dana, izjavio je za Sputnjik izvršni direktor Železare Bojan Bojković i precizirao da ugovor koji će Vlada potpisati sa menadžerskim timom predviđa trogodišnje upravljanje Železarom, ali da u slučaju pojavljivanja dobre ponude za privatizaciju, ugovor može da se raskine i ranije.
„Planiramo da se Železara privatizuje krajem 2016. ili početkom 2017. godine. To će pre svega zavisiti od kretanja i uslova na tržištu čelika, pa je nezahvalno davati bilo kakve procene na tu temu“, kaže Bojković.
On ističe da je ponuda HPK Inženjeringa bila povoljnija od ostalih, pre svega zato što je njome predviđeno da će ta kompanija uložiti 20 miliona dolara u obrtni kapital, odnosno u sirovine.
„Na taj način, HPK Inženjering na sebe preuzima rizik poslovanja. Dakle, oni kao partner ulaze u rizik isto kao i država Srbija. Iako je tržište čelika neizvesno, oni na taj način pokazuju da su pravi partner i da u priču idemo zajedno“, kaže Bojković.
Odlukom Vlade Srbije da upravljanje Železarom poveri holandskoj kompaniji „HPK Inženjering“ zadovoljni su i predstavnici sindikata u srpskoj čeličani, koji potpisivannje ugovora sa menadžerskim timom vide kao novu šansu.
„Normalno da treba da budemo zadovoljni, s obzirom da od 2012. godine, od kako je ’Ju-Es stil‘ otišao, mi ovde u Železari preživljavamo razne stresove u fabrici. Da li će neko da je preuzme, da li će neko da nas uzme? Propao je i treći tender i na kraju se na osnovu javnog poziva koji je objavljen, pojavilo nekoliko firmi i nakon pregovora i razgovora i prezentacija, Vlada, sindikati i svi koji su uključeni izabrali su najbolji predlog koji je u ovom momentu dat.
Opredelili smo se za firmu koja je američko-slovačka, odnosno holandska, na čelu sa nama poznatim gospodinom Džonom Gudišem, koji je bio potpredsednik ’Ju-Es stil‘ korporacije“, kaže za Sputnjik predsednik Samostalnog sindikata Železare Siniša Prelić.
On ističe da je za Sindikat najvažnije da se ugovorom o upravljanju Železarom, garantuje da neće biti otpuštanja radnika.
„Povećanje plate zaposlenima nije precizirano tim ugovorom. Koliko će ono tačno iznositi, biće poznato tek posle potpisivanja Kolektivnog ugovora između Sindikata i menadžerskog tima“, objašnjava Prelić.
Govoreći o razlozima zbog kojih je Vlada Srbije odlučila da upravljanje i savetovanje u poslovanju Železare Smederevo poveri kompaniji „HPK inženjering“, premijer Srbije Aleksandar Vučić je rekao da se ta kompanija obavezala da će u roku od šest meseci Železara pozitivno poslovati, da će broj zaposlenih biti sačuvan kao i da će plate radnika biti povećane 10 odsto.
„Predstavnici sindikata su brinuli o budućnosti Železare i rekli su ’nama je ovaj plan uverljiviji, ovaj plan deluje bolje‘.
Ti ljudi žive sa Železarom i za Železaru. Njima nije cilj da za mesec-dva uzmu veće plate, pa da onda stave katanac na Železaru. Oni su bili odlučni, svi su bili nasmejani na sednici Vlade. Ovo je veliki, novi početak za Srbiju“, rekao je Vučić.
Premijer je dodao da je izvanrednu ponudu za menadžment dostavio i Esmark, ali da je ponuda holandske kompanije bila bolja i da ju je Vlada prihvatila bez razmišljanja.