Za produženje sankcija, koje ističu u junu, potrebna je saglasnost svih 28 zemalja, članica Evropske unije.
„Najverovatnije je da ove zemlje neće podržati produženje sankcija sada, odnosno one neće čekati da donesu odluku o ovom pitanju u poslednjem momentu, kada delovanje sankcija već istekne‟, smatra bivši britanski diplomata Jan Bond.
Prema oceni agencije „Blumberg‟, spisak zemalja koje se protive sankcijama će se povećavati. Nemačka bi, prema pisanju agencije, mogla da promeni svoj stav prema sankcijama protiv Rusije iz praktičnih razloga.
List „Fajnenšel tajms‟ ranije je objavio je da pitanje sankcija protiv Rusije stvara raskol u Evropskoj uniji.
Nasuprot tome, „Vol strit džornal‟ piše da se Evropska unija približava jedinstvenom stavu u vezi sa sankcijama protiv Rusije. Kako tvrdi list, reč je o „političkom dogovoru‟ unutar Evropske unije, koji će savezu omogućiti da deluje uprkos razmimoilaženju stavova o odnosu prema Moskvi.
Šef Evropske unije Donald Tusk predložiće liderima EU da zadrže sankcije protiv Rusije povodom situacije u Ukrajini, sve do potpunog ispunjenja dogovora postignutih u Minsku, prenose Ria novosti.
Kako je saopšteno, Tusk već razmatra predlog s nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i predsednikom Francuske Fransoom Olandom, jer smatra da će Evropska unija poštovati opšte preporuke lidera te dve zemlje. Tusk insistira da sankcije ne budu ukinute do potpunog ispunjenja dogovora iz Minska.
Evropska unija i dalje razrađuje preciznu formulaciju koja će biti korišćena u izjavi evropskih lidera nakon predstojećeg samita.
Cilj je postizanje širokog konsenzusa na samitu lidera Evropske unije ove nedelje, kako bi potom na susretu šefova evropskih vlada u junu ili julu mogli da prošire ekonomske sankcije protiv Moskve najmanje do kraja 2015. godine, navodi „Vol strit džornal‟.