Po uzoru na stendap komičare iz Amerike i Engleske, u Srbiji se svakim danom na društvenim mrežama sve više šeruju snimci šaljivih priča mladih, domaćih komičara koji svojim nastupima u klubovima zasmejavaju ljude širom zemlje. Poput Kris Roka, Edi Izarda i drugih, domaći komičari svojim dosetkama pariraju nekim od najpoznatijih šaljivdžija zapadnih zemalja. Milica Mihailović, osnivač „Standup.rs‟, za Sputnjik kaže da je ta organizacija prva tog tipa u Srbiji i da od 2009. godine organizuje klupske i pozorišne nastupe domaćih i regionalnih stendap komičara.
Ona kaže da u organizaciji „Standup.rs‟ trenutno radi 10 komičara, ali i da se veoma često organizuju konkursi pod nazivom „otvoreni mikrofon‟, na kojima svi zainteresovani mogu da se prijave i učestvuju i na taj način postanu deo tima. Prema njenim rečima, „Standup.rs‟ tesno sarađuje i sa komičarima iz regiona. „Najviše sarađujemo sa ljudima iz Hrvatske, ali i iz Bosne i Hercegovine, kao i iz Bugarske, što je dokaz da je istočnoevropska „komedi‟ scena poprilično živa‟, kaže Milica.
Jelena Radanović, jedna od komičarki koja redovno nastupa u beogradskim klubovima i pozorištima, kaže da taj posao možda i nije jedan od najperspektivnijih, ali svakako da je jedan od najzabavnijih. Ona kaže da stendap nije samo imitacija ili prepričavanje viceva, već da je najbitnije da ste sami napisali svoj tekst. Prema njenim rečima, biti stendaper znači ironično govoriti o društvu, politici, kao i o događajima koji nas okružuju.
Razlika između domaćih i stranih komičara jeste što u našim krajevima ne postoje škole za stendap, i samim tim mi moramo teškim radom i čestim nastupima da stičemo iskustvo. Stendap komičari uglavnom nisu glumci, tako da mi moramo samostalno da uvežbavamo i dikciju i ponašanje na sceni i sve ostalo što ide uz jedan scenski nastup‟, kaže Jelena.
Radanovićeva je nedavno u Beogradu nastupala zajedno sa svojim koleginicama Mirandom Lončar iz Bosne i Hercegovine i Marinom Orsag iz Hrvatske u okviru grupe „Fem Frontal‟. Marina, koja je ujedno i osnivač zagrebačkog „Studija smijeha‟ kaže da standap za nju nije samo hobi već profesija.
Već devet godina živim od ovog posla, što znači da se teškim radom, kao i na svakom drugom poslu, može zaraditi dovoljno za život. Međutim, veća motivacija od novčane jeste upravo ta što mi na ovaj način pišemo istoriju, jer smo prvi koji se bavimo ovim poslom u našim krajevima, i to je pokretač jači od bilo kog drugog‟, kaže Marina.
Miranda Lončar iz Mostara, koja se takođe bavi ovim poslom, kaže za Sputnjik da je ta scena u Bosni i Hercegovini više zastupljena nego u Hrvatskoj i Srbiji imajući u vidu da komedi klubovi postoje u više gradova, a ne samo u prestonici. Ona kaže da je recept uspešnog stendapera, zapravo, umeće da na ironičan način prepriča realnu sadašnjost koja prožima svaku poru našeg društva.
Ja sam mislila da ću se kroz ovaj posao osloboditi i moći da pričam o onome šta mene zanima, međutim, ti moraš da veseliš publiku i da pričaš o onome što publika želi da čuje i čemu ona želi da se smeje", kaže Miranda.
Nastupi domaćih komičara mogu se pratiti na TV kanalu „Comedy Central Extra‟ u okviru programa „Standup & More‟, dok se živi nastupi mogu gledati u beogradskom klubu Ben Akiba, koji je ujedno i jedan o prvih „stendap komedi‟ klubova u Beogradu.
Pored toga, u Beogradu će u oktobru ove godine biti održan i peti po redu festival tog vida komedije – „Stendap fest‟, na kome će ljudi biti u prilici da vide mnoštvo komičara kako iz Srbije, tako i iz regiona, ali i neke od poznatih svetskih zvezda.