Portalu „Bebac“ stiglo je 300 pritužbi na rad RFZO od trudnica iz svih krajeva Srbije, koje su uz lične podatke dale i detaljan opis problema u vezi sa kašnjenjem naknade, a neke u komentarima navode da isplate kasne četiri meseca. Zbirna tužba je prosleđena ombudsmanu Saši Jankoviću.
„Bebac“ je zbirnom pritužbom zatražio da budućim majkama bude isplaćen novac koji kasni, i to deo od 35 odsto od zarade, koji je RFZO dužan da isplaćuje direktno na račun trudnice, kao i drugi, veći deo, od 65 odsto koji bi trebalo poslodavac da im prosledi od Fonda.
„Smatramo da je u vreme kada je u Srbiji herojski čin odlučiti se na potomstvo, nedopustivo da pronatalitetna politika bude na ovako niskom nivou. Buduće majke se već u prvim mesecima trudnoće suočavaju sa nebrigom države prema njima, a tako su tretirane i nakon porođaja“, piše u saopštenju portala „Bebac“.
„Bebac“ od ombudsmana traži zaštitu trudnica i pomoć u ostvarenju zakonskih prava, među kojima i prava na naknadu tokom bolovanja u trudnoći.
„Umesto da budu zaštićene i imaju beneficije, žene koje se odluče na majčinstvo u ovoj državi su kažnjene i povređuje im se dostojanstvo. Nijedan razlog za neisplaćivanje naknada za trudničko bolovanje od strane RFZO nije opravdan i prihvatljiv“, apelovao je „Bebac“.
RFZO: Zakasnele naknade za trudničko nisu naš propust
Republički fond za zdravstveno osiguranje negirao je propust u isplaćivanju naknada za trudničko bolovanje, ocenivši da su za kašnjenje krivi poslodavci, saopšteno je iz Fonda.
„Ako poslodavac ne postupa u skladu sa propisanim, te kasni sa isplatom zarade zaposlenima, uplatom doprinosa ili izdavanjem potrebne dokumentacije, može se dogoditi da isplate kasne i po nekoliko meseci, što svakako nije propust Fonda“, navodi u saopštenju.
RFZO je saopštio da je u toku februara meseca došlo do privremenog prekida u isplati dela naknade zarade u iznosu od 35 odsto u svim filijalama RFZO, ali da je to bilo ranije najavljeno.
„Nova verzija obračuna dela naknade zarade prosleđena je svim filijalama i, po ažuriranju matične evidencije od strane filijale, neće postojati smetnje za obračun i isplatu ovog dela naknade zarade“, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da se obračun i isplata dela naknade zarade odvijaju u roku propisanom Zakonom o zdravstvenom osiguranju, odnosno 30 dana od dana podnošenja kompletne dokumentacije.
„Smetnje za isplatu tog dela naknade zarade nisu postojale. Ako poslodavac ne postupa u skladu sa propisanim i kasni sa isplatom zarade ostalim zaposlenima, uplatom doprinosa ili podnošenjem kompletne dokumentacije neophodne za obračun i isplatu naknade zarade, može se dogoditi da isplate kasne i po nekoliko meseci, što svakako nije propust Republičkog fonda“, rekli su iz RFZO.
Dodaje se da su se RFZO obraćale trudnice sprečene za rad zahtevima za dostavljanje podataka o isplati naknade zarade, a da se utvrdilo da isplate kasne zbog poslodavaca.
„Imamo slučajeve da je poslodavac tek 3. marta 2015. godine podneo dokaze za isplatu naknade zarade za septembar 2014. godine, kao i slučajeve da poslodavac ne dostavlja potpunu dokumentaciju i s tim u vezi zahtevanu dopunu dokumentacije, zbog čega ne postoje uslovi za postupanje RFZO“, navodi se u saopštenju.