Polemika vezana za „Beograd na vodi“, koja među političarima ali i u stručnoj javnosti traje otkad je ideja o ovom projektu prvi put pomenuta, biće, po svemu sudeći, nastavljena i u Skupštini Srbije od 18. marta. Tada će na dnevnom redu biti razmatranje Predloga leks specijalisa o postupcima i izdavanju građevinske dozvole radi realizacije izgradnje projekta „Beograd na vodi“, koji je Vlada dostavila Skupštini 9. marta, na usvajanje po hitnom postupku. Kako se navodi u obrazloženju, bez njegovog donošenja ne bi mogli da budu obuhvaćeni poslovni, stambeni i objekti namenjeni turizmu i ugostiteljstvu koji treba da budu izgrađeni na toj lokaciji.
Vladajuća većina „za“, opozicija „protiv“
Šefovi opozicinih poslaničkih grupa DS-a, SDS-a i Nove stranke tvrde za Sputnjik kako neće podržati ovaj Predlog, dok predstavnici SNS-a i SPS-a obećavaju podršku u punom kapacitetu.
Prema rečima Zorana Babića, šefa poslanika SNS-a, ta stranka i poslanička grupa će u punom kapacitetu podržati leks specijalis zato što projekat „Beograd na vodi“ ne samo da menja geografiju Beograda i oživljava je dajući gradu ruho svetske metropole, već menja i celu Srbiju i ovaj deo Evrope.
„Neverne Tome koje su i na početku govorile da neće biti ništa od njega, sada kad je gotovo 80 procenata zemljišta potrebnog za prvu fazu očišćeno, kad su nelegalni objekti uklonjeni, kad je 88 porodica izmešteno iz nehigijenskih uslova, i kad prvi radovi na izgradnji počinju u martu, ti dežurni kritizeri su već sveli na kritiku: da li će biti dovoljno parking mesta, pa do toga da je gospodin Borko Stefanović izjavio da izmeštanjem Železničke stanice, Beograd neće moći da se brani od poplava reke Save“, konstatuje Babić za Sputnjik.
Sa druge strane, Borislav Stefanović, šef poslaničke grupe DS-a tvrdi da ova stranka nikako neće podržati Predlog leks specijalisa.
„Smatramo da je taj zakon u najavi i protivzakonit i protivustavan. Želimo da on bude povučen iz procedure, zato što se uz pomoć njega javni interes daje u ruke privatnom investitoru mimo tendera, mimo procedure i mimo urbanističkih planova. Smatramo da je sve što je urađeno, urađeno kako bi se neki lični poslovni aranžman sa investitorima iz Emirata omogućio kroz ovaj zakon“, izričit je Stefanović.
Ovaj Predlog neće podržati ni poslanici SDS-a.
„Naša poslanička grupa na bazi onoga što smo videli iz tog zakona ne može da utvrdi da je on u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom, zato što on na jedan sasvim neuobičajen način za javni interes proglašava nešto što ne može biti javni interes. Javni interes može biti izgradnja infrastrukture, dakle gasovoda, električnih vodova, nekih infrastrukturnih sistema, a izgradnja restorana, kafana – kako je do sada zamišljen i kako izgleda zamisao Beograda na vodi – nije to“, tvrdi za Sputnjik Janko Veselinović, zamenik šefa poslaničke grupe SDS-a u parlamentu.
„Nova stranka je i u porethodnim nedeljama veoma kritikovala predlog koji zagovara predsednik Vlade Aleksandar Vučić. Što se tiče 'Beograda na vodi', mi imamo veliki broj zamerki i mi ćemo oštro kritikovati taj predlog, koji je sada uobličen u zakon, kada se pojavi na dnevnom redu u Skupštini“, najavljuje Vladimir Pavićević, poslanik Nove stranke za Sputnjik.
Poslanici SPS-a, druge članice vladajuće većine, podržaće Predlog leks specijalisa. Kako za Sputnjik tvrdi zamenik šefa njihove poslaničke grupe Đorđe Milićević, oni nijednog trenutka to nisu dovodili u pitanje Predlog.
„Naprosto, mi smatramo da u zakonodavnom smislu kao poslanici treba da učinimo sve što je u našoj moći da ovaj važan projekat, ne samo za Beograd, nego i za Srbiju, što pre krene i počne da se realizuje“, dodaje Milićević.
Procene troškova i prihoda
Prema ovom Predlogu doprinos za uređivanje građevinskog zemljišta platiće investitor, a troškove eksproprijacije snosiće korisnik eksproprijacije. Procenjeni troškovi iznose 33 milijarde dinara, a Vlada očekuje da će prihodi po osnovu doprinosa za uređenje građevinskog zemljišta biti 33,7 milijardi dinara.
Procenjeno je i da će na oko 177 hektara biti izgrađeno milion kvadratnih metara stambenog prostora, oko 750.000 kvadrata poslovnog i komercijalnog prostora, više od 62.000 kvadrata javnih ustanova, kao i 242.000 kvadrata zelenih površina. Očekuje se da će u novoizgrađenim objektima biti zaposleno više od 13.000 radnika i da će na tom prostoru stanovati oko 17.000 ljudi.
Osporavanja
Prema ranijim najavama, u projekat „Beograd na vodi“ biće uloženo između tri i četiri milijarde evra, a trebalo bi da ga gradi kompanija „Igl hils“ iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, u partnerstvu s Vladom Srbije.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić najavio je ranije ovog meseca kako će radovi na gradnji „Beograda na vodi“ početi na leto.
„Mnogi kažu da sada pod hitno treba da se zaustavi taj projekat i to kažu oni isti koji su do juče govorili da taj projekat ne postoji i da su to Vučićevi pusti snovi, da su to maštarije i gluposti, da je to nešto samo na papiru i da nikada neće da bude“, naglasio je tada premijer i upitao zašto ti isti sada brinu i kažu da je taj projekat potrebno zaustaviti. Premijer je tom prilikom podsetio kako je slično bilo kada je Srbija uvodila železnicu, odnosno da se niko sa tim nije slagao i da su svi govorili — šta će nam železnica, kao i da će ona da uništi naše šljivike.
Početkom marta Akademija arhitekture Srbije upozorila je Vladu Srbije, poslanike i gradske vlasti da će biti „najdirektnije odgovorne za haos“ koji bi u Beogradu mogao uskoro da nastane ukoliko se nastavi realizacija projekta „Beograd na vodi“. Njihov predstavnik Branko Bojović izjavio je da posle najavljenog leks specijalisa saradnja sa vlastima nije moguća, upozoravajući da se ne može praviti leks specijalis za jednog određenog investitora.
Članovi odbora za arhitekturu i urbanizam Srpske akademije nauka i umetnosti napisali su krajem prošle godine 22 stranice primedaba na nacrt prostornog plana „Beograd na vodi“ i dostavili ih Republičkoj agenciji za prostorno planiranje.
Takođe, zamerke je iznela i Transparentnost Srbija saopštavajući da je od Urbanističkog zavoda Beograda dobila samo deo odgovora kada je zatražila dokumente s ciljem da se razjasne tvrdnje koje ukazuju na kršenje procedure planiranja, a da je najnoviji odgovor Zavoda, od 20. februra, to da „tražene informacije ne postoje“.
S druge strane gradonačelnik Beograda Siniša Mali izjavio je da se u javnosti „pojavilo mnogo neistina i dezinformacija i istakao da je sve što se radi na projektu „Beograd na vodi“ transparentno i podložno kritikama. Gradonačelnik Beograda je obrazložio kako je Predlog leks specijalisa neophodan da bi se rešili imovinsko-pravni odnosi na zemljištu planiranom za izgradnju, kao i za stvaranje preduslova za početak radova na projektu vrednom 3,5 milijarde evra.
„Sam zakon određuje fer nadoknadu za građane koji su živeli na tom mestu. Mi smo do sada uklonili 166 objekata, uglavnom nelegalnih, ostalo je još oko 80 koji moraju da se uklone do leta kada će početi izgradnja“, precizirao je Siniša Mali.