Na kraju januara javni dug je bio 23,2 milijarde evra, što je 72,3 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Po podacima Uprave za javni dug, 10. marta javni dug je iznosio oko 2.926 milijardi dinara, odnosno 24,2 milijarde evra.
Javni dug je na kraju 2000. godine bio 14,17 milijardi evra, što je tada iznosilo 201,2 odsto BDP. Od tada je najniži javni dug bio 2008. godine i iznosio je 8,78 milijardi, odnosno 28,3 odsto BDP.
Zakonom o budžetskom sistemu učešće javnog duga u BDP-u ograničeno je na 45 odsto.
Uprava je saopštila da je rast javnog duga najvećim delom uslovljen jačanjem vrednosti američkog dolara prema evru.
Kako su agenciji Beta rekli u Upravi, do kraja marta 2015. godine javni dug će se smanjiti zbog otplate više od 15 milijardi dinara po osnovu hartija od vrednosti ročnosti do dve godine koje dospevaju na domaćem tržištu.
Zaduživanje za finansiranje tog izdatka pokriveno je emisijom trogodišnjih dinarskih obveznica krajem februara 2015. godine.
Po drugim osnovama javni dug do kraja marta 2015. godine će se smanjiti i za 75 miliona evra zbog otplate dugova stranim multilateralnim i bilateralnim kreditorima po osnovu spoljnog javnog duga.
Iz Uprave za javni dug su istakli da su, imajući u vidu visoku likvidnost Republike Srbija, operacije sa javnim dugom na domaćem tržištu usmerene na obezbeđivanje novca za finansiranje dospeća hartija od vrednosti i finansiranje smanjivanja stanja dinarskog duga ročnosti do dve godine.
Time se javni dug tokom 2015. godine neće povećavati usled operacija zaduživanja na domaćem finansijskom tržištu, naveli su iz Uprave za javni dug i dodali da će primarni faktor od uticaja na rast stanja javnog duga biti promena vrednosti američkog dolara prema evru.