ISIL je u svojoj sposobnosti proširivanja teritorije i sticanja novih i zadržavanja postojećih simpatizera otišao dalje od svih ekstremističkih grupa, uključujući i Al Kaidu. Podršku imaju širom Bliskog istoka, ali i u drugim krajevima, i ona po svoj prilici ne jenjava — tu u računicu ulazi i Saudijska Arabija, smatraju iz Džejmstaun fondacije.
„Pored sukoba sa aktuelnim režimima u Iraku i Siriji i rivalskim militantnim grupama i pobunjenicima, Islamska država ima ambicioznu listu ciljeva, koja uključuje i provociranje Saudijske Arabije“, kažu u Fondaciji.
Oni dodaju da Islamska država zauzima agresivniji stav prema Saudijskoj Arabiji.
U audio-izjavi koja je objavljena prethodne jeseni, lider ove grupe Abu Bakar el Bagdadi govorio je o širenju na „El Haramejn“ (dva sveta mesta), odbijajući da Saudijsku Arabiju uopše i nazove tim imenom, pošto ISIL saudijsku kraljevsku porodicu smatra nedostojnom tog priznanja. El Bagdadi, naprotiv, akcenat stavlja na dva najsvetija grada u islamu — Meku i Medinu, i proglašava formiranje regionalnih vlada koje bi predstavljale ISIL, pozivajući sledbenike iz Saudijske Arabije i drugih regiona da priznaju i prate njihovo rukovodstvo.
El Bagdadi je takođe pozvao na borbu, poručujući stanovnicima Saudijske Arabije da napadnu zemlju i „njene vojnike“.
Ne radi se tu samo o pustim pretnjama — grupa militanata se u januaru infiltrirala u grad na severoistoku Saudijske Arabije i sukobila se sa graničnom policijom. Među napadačima je bio i bombaš-samoubica, koji je detonirao svoj pojas dok se predavao saudijskom oficiru za bezbednost, na taj način ubijajući i sebe i oficira.
ISIL navodno gaji takav animozitet prema Saudijskoj Arabiji jer smatra saudijsku vlast korumpiranom i naklonjenom Sjedinjenim Američkim Državama, za koje ova grupa smatra da su rešene da po svaku cenu kontrolišu arapski i islamski svet.