Britanski naučnici napravili su fotografije i video zapise mladih bogomoljki u pokretuu. Posmatranje usporenih snimaka bogomoljki pomoglo im je da otkriju s kakvom neverovatnom brzinom, preciznošću i proračunatošću izvode svoje piruete, navodi se u članku objavljenom u časopisu „Current Biology“.
Biolog Malkolm Berouz s Univerziteta u Kembridžu bogomoljke upoređuje s vrhunskim akrobatama.
„Održavati stabilnost tela u vazduhu veoma je teško, posebno ako se krećete tolikom brzinom i nemate krila. Uprkos tome, bogomoljke umeju brzo da se kreću, da upravljaju položajem tela tokom skoka tako da vektor svog kretanja usmere na žrtvu, a sve to obavljaju za manje od 100 milisekundi", objašnjava Berouz.
Ovaj britanski biolog i njegov kolega Gregori Saton s Bristolskog univerziteta pratili su život običnih bogomoljki, koje žive u šumama i na poljima SAD i na drugim teritorijama zapadne hemisfere.
Naučnici priznaju da su bogomoljke počeli da izučavaju sasvim slučajno — insekti su se našli u njihovoj laboratoriji posle programa koji su organizovali ljubitelji te životinjske vrste.
Nakon nekog vremena, bogomoljke su počele da se razmnožavaju. Tada su im pažnju privukli neobično brzi skokovi mladih insekata bez krila.
„Nismo mogli da ih navedemo da skaču kako bi se zaštitili od opasnih predmeta, pa smo učinili suprotno — napravili smo im zamku s plenom, prema kojoj su skakali neobično precizno i prilično uporno“, dodao je Saton.
Prema njegovim rečima, uz pomoć usporenog video snimka uspeli su da registruju i proanaliziraju četiri stotine skokova bogomoljki koje pokušavaju da pojedu plen u vidu sitnog komada crne plastike.
Proučavajući skokove insekata kadar po kadar britanski biolozi su primetili nešto neobično — u vreme skoka insekti su aktivno pokušavali da upravljaju svojim letom u vazduhu, pažljivo vrteći i pomerajući noge, trup i druge delove tela kako bi promenili njegovu aerodinamiku.
Takvo kretanje bogomoljkama pomaže da istovremeno održe stabilnost tela u vreme skoka i da koriguju pravac kretanja, zahvaljujući čemu se insekti gotovo bez greške prizemljuju u onoj tački u kojoj se nalazi njihova žrtva.
Za sada naučnici ne znaju kako nervni sistem bogomoljke može tako brzo da reaguje na izmene u položaju tela i da koriguje kurs i planiraju to da izuče tokom narednih eksperimenata u kojima će učestvovati neurofiziolozi.
Po mišljenju Berouza i Satona, podaci koji su skupljeni tokom ovih eksperimenata pomoći će inženjerima i robotičarima da implementiraju iskustvo, koje su bogomoljke stekle tokom miliona godina evolucije, u kreiranje četvoronožnih robota sposobnih za munjevite i precizne skokove.