Nova cena struje, po zakonu o energetici, primenjuje se tek posle odobrenja Agencije za energetiku Republike Srbije i kada istekne 30 dana od objavljivanja te odluke u Službenom glasniku.
U Agenciji za energetiku Republike Srbije kažu da kada EPS uputi zahtev za korekciju cena struje, postupak davanja saglasnosti Agencije za energetiku, ne mora dugo da traje, jer to regulatorno telo redovno prati i analizira situaciju i podatke.
"Ta informacija je postala javna onog trenutka kada je usvojen program na bordu MMFa, a sve do zadnjeg časa postojala je neka nada i mogućnost da možemo da nađemo i neko drugo rešenje, nikada nije žurba za loše vesti, kažem, nada je postojala…" kaže potpredsednica Vlade i Ministarka državne uprave i lokalne samouprave, Kori Udovički.
Pomeranje datuma poskupljenja struje opozicija je iskoristila za kritiku Vlade.
Predsednik Nove stranke, Zoran Živković, ocenio je da je izjava ministra finansija Dušana Vujovića o poskupljenju struje nastavak loše operetske predstave koju vlada Aleksandra Vučića sprovodi već treću godinu.
"Ta izjava i pokušaj da ne uplašite građane novim poskupljenjem, tako što ćete da sakrijete poskupljenje struje do poslednjeg trenutka kada morate da im kažete, nastavak je jedne loše operetske predstave", rekao je Živković agenciji Beta.
On je istakao da se s Međunarodnim monetranim fondom pregovara, ali da MMF nije nikakav sudija sa neba koji određuje kakve će ovde biti cene niti bilo koje druge uslove za taj aranžman.
"U pregovorima vi možete da izborite ono što je najbolje za vas. Ako je nužno da poskupi struja, onda je neophodno to reći građanima na vreme, da mogu da se spreme za novu sezonu. Sigurno je da postoje uslovi da se smanje troškovi u EPS-u, pre svega zbog viška radnika i bahatog ponašanja u javnim nabavkama", precizirao je Živković.
Reagovala je i Socijaldemokratska stranka, portparol Konstantin Samofalov ocenio je da je izjava ministra finansija Dušana Vujovića o poskupljenju struje očigledan primer daje Vlada Srbije loša u vođenju ekonomske politike, ali izuzetno dobra u stvaranju medijskih predstava.
"Očigledno je da sve što rade, rade zarad podizanja rejtinga i jeftinih političkih poena, ali građani Srbije nisu blesavi. Na kraju će rok trajanja vlade odrediti novčanik građana", rekao je Samofalov agenciji Beta.
On je istakao da je današnja izjava ministarke državne uprave i lokalne samouprave, Kori Udovički, da je informacija o poskupljenju struje postala javna čim je ta odluka doneta "još jedna u nizu neistina, jer se od početka znalo da će doći do poskupljenja".
Povodom različitih informacija o povećanju cene struje, ministar rudarstva i energetike, Aleksandar Antić, uputio je molbu javnim poslenicima i medijima da ne spekulišu o datumu i visini povećanja cene električne energije, dok takvu odluku ne donesu nadležni organi.
"Predsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vučić je više puta naglasio da, imajući u vidu aranžman sa MMF-om, s jedne strane, a težak materijalni položaj naših građana s druge strane, odluka o mogućem povećanju cene će tek biti razmatrana. Da li će do povećanja cene električne energije uopšte doći, u kom procentu i u kom momentu, javnost će biti blagovremeno obaveštena", istakao je ministar Antić.
Podesćamo, ministar finansija, Dušan Vujović, je u intervjuu za "Politiku" rekao da je vest o poskupljenju struje od 15 odsto od aprila ove godine tek nedavno javno potvrđena, jer vlada nije htela da objavljuje program dogovoren s Međunarodnim monetarnim fondom dok Bord direktora MMF-a ne usvoji i objavi taj program.
Srbija se aranžmanom sa MMF-om obavezala da od 1. aprila poveća cenu struje za 15 odsto, što podrazumeva i uvođenje akcize na električnu energiju. Ministar finansija Dušan Vujović je najavio da će akciza na struju iznositi 0,5 dinara po kilovat satu. Struja u Srbiji poslednji put je poskupela 1. avgusta 2013. godine za 10,9 odsto za domaćinstva i 12,8 odsto za privredu.