Prema informacijama tog lista, u Kabinetu kancelarke Angele Merkel čak se govori o „opasnoj propagandi“ generala Bridlava i postavlja se pitanje da li Amerikanci pokušavaju da osujete napore nemačke kancelarke u postizanju diplomatskog rešenja za ukrajinsku krizu.
Čak je i šef nemačke diplomatije Frank Valter Štajnmajer lično intervenisao kod generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga tim povodom.
„Istina je da sam se dva puta obratio Alijansi u slučajevima kada se informacije naših izvora nisu u potpunosti poklapale sa informacijama iz SAD ili NATO-a“, potvrdio je Štajnmajer, prenose mediji.
On je, međutim, dodao da niko ne želi da „ovo rezultira bilo kakvim sporom“, preneo je Rojters.
Nemačka vlada bila je, kako navodi „Špigel“, iznenađena kada je Bridlav krajem februara u Vašingtonu upozorio na pogoršanje situacije u Ukrajini i veću opasnost od Rusije, dok je ona imala informacije obaveštajne službe BND i drugih izvora da je primirje dogovoreno u Minsku krhko, ali da se poštuje.
Berlin je takođe zabrinut da bi neprecizne i kontradiktorne izjave generala Bridlava, čije primere magazin navodi, mogle da naškode kredibilitetu Zapada.
Više ambasadora pri NATO-u je prošle nedelje na sastanku izrazilo kritiku zbog javnih nastupa komandanta Bridlava po pitanju Ukrajine.
On, međutim, odbacuje kritike tvrdeći da ostaje pri svim izjavama koje je tokom ukrajinske krize dao.
Može se očekivati, kako je naveo, da se procene centra tajne službe NATO-a, koji dobija informacije od 33 članice i partnera, ne poklapaju uvek sa procenama država pojedinačno.
„Normalno je da se ne slaže svako sa mojim procenama“, rekao je on za „Špigel“.