Najnovija kontroverza, posle tvrdnji u medijima da je dobrotvorna fondacija Klintonove tokom njenog mandata dobijala donacije od stranih zemalja, mogla bi da je košta kandidature na sledećim predsedničkim izborima 2016. godine. Klintonova je, naime, važila za jednog od najizglednijih demokratskih kandidata.
Bivša državna sekretarka pozvala je Stejt department da objavi prepisku koju je vodila preko svoje lične elektronske pošte dok je bila državni sekretar u Obaminoj administraciji od 2009. do 2013. godine.
Predstavnica Stejt departmenta Mari Harf izjavila je da će američka administracija proučiti ova pisma.
Stejt department će, kako je saopšteno, raditi što brže na ispitivanju spornih mejlova Klintonve, ali bi pročešljavanje svih 55.000 strana moglo da potraje mesecima, a ta perspektiva nimalo ne raduje političke savetnike Klintonove.
„Jedan od najvažnijih principa u rukovođenju krizom jeste da stavite na raspolaganje sve informacije kako biste izbegli da one budu servirane kap po kap“, rekao je strateg demokrata Kris Lahen, koji je Bilu Klintonu pomagao da izađe iz skandala tokom njegovog predsedničkog mandata.
Obamina administracija je više puta prekršila to pravilo kad je reč o ubistvu četvorice Amerikanaca u diplomatskom predstavništvu u Bengaziju u Libiji. I pored brojnih ranijih istraga, Stejt department je letos opet pronašao 15.000 strana prethodno neobelodanjenih dokumenata o tom događaju da ih preda odgovarajućem komitetu odbora. Tada su parlamentarci otkrili da se Klintonova kao državna sekretarka oslanjala na lični imejl.
„Stejt deparmtent nema sve mejlove sekretarke Klinton na svojim serverima“, rekao je predsednik komiteta Trej Goudi i dodao da „samo ona ima kompletnu dokumentaciju. Komitet će morati da se obrati njoj, njenim advokatima i njenim mejl provajderima da bi obezbedio da ima pristup svemu što američki narod ima pravo da zna“.
Goudi, republikanac iz Južne Karoline, kao i drugi kongresmeni, pred Belu kuću postavlja pitanje da li je znala za imejl navike Klintonove i da li je ona prekršila pravila koristeći lični nalog.
Predstavnik bele kuće Džoš Ernest smatra da se Klintonova pridržavala zakona, ali dodaje da je tako samo ako 55.000 strana koje su Klintonvoa i njeno osoblje predali obuhvata svu njenu prepisku.
Ipak, kako navode američki mediji, ni ovaj gaf, kao ni kontroverza sa stranim donacijama, ne bi nužno morali da budu fatalni za predsedničke ambicije Klintonove, ali su opasni, jer jačaju sumnju da porodica Klinton prečesto rizikuje da se nađe na klizavom terenu.