„Ne samo da je neravnopravnost žena civilizacijski neprihvatljiva i da onemogućava socijalnu pravdu, već društvo koje ne koristi pun potencijal polovine svojih članova, odnosno žena, samo sebe sputava u napretku“, piše u saopštenju koje su potpisali Janković i zamenica zaštitnika građana Gordana Stevanović.
Prema njihovoj oceni, posebno su ugrožene i višestruko diskriminisane Romkinje, žene sa invaliditetom, samohrane majke, izbegle i interno-raseljene žene, žene lošijeg imovnog stanja, žene iz ruralnih sredina, žene u situaciji nasilja u porodici, starije žene, kao i žene ređe seksualne orijentacije.
Dodaje se da je principe rodne ravnopravnosti „naročito“ potrebno primeniti u oblasti rada i zapošljavanja, zdravstvene zaštite, obrazovanja, ličnog i porodičnog života, zaštite od svih oblika nasilja, učešća u političkom i javnom životu i medijima.
„Popis stanovništva iz 2011. godine pokazao je da žene čine 51,3 odsto od ukupnog broja stanovnika Srbije, ali da i dalje nisu ravnopravne. Otuda unapređenje položaja žena nije samo pitanje ljudskih prava, već i uslov za socijalnu pravdu i osnovni preduslov za društveni razvoj i socijalnu stabilnost“, stoji u saopštenju.
Prema poslednjem istraživanju Republičkog zavoda za statistiku „Žene i muškarci u Srbiji 2014“, u Srbiji muškarci preovlađuju kao lica na koje se vodi domaćinstvo.
Među nosiocima gazdinstva žena je svega 17,3 odsto, dok je u samačkim domaćinstvima njihova zastupljenost daleko veća i iznosi 60 prema 40 odsto.
Kako se navodi, žene čine izrazitu većinu među članovima porodice i rođacima koji obavljaju poljoprivredne poslove na gazdinstvu, dok među stalno zaposlenima na gazdinstvima čine izrazitu manjinu.