Nedavno otkrivena superbrza zvezda, nazvana US 708, juriša ka ivici galaksije i još dalje, ka ogromnom intergalaktičkom praznom prostoru, neverovatnom brzinom od 42 miliona kilometara na čas, otkriva izveštaj objavljen u časopisu Nacionalna geografija.
Astronom Stefan Gejer iz Evropske južne opservatorije i njegove kolege, koji su otkrili najbržu zvezdu ikada viđenu u galaksiji, veruju da ona vodi poreklo iz binarnog zvezdanog sistema.
Oni smatraju da je, iz još uvek nepoznatih razloga, jedna od zvezda u sistemu eksplodirala i poslala jedan svoj deo na uzbudljivo putovanje kroz galaksiju.
Fenomen nevereovatne brzine zvezda nije jedinstven, međutim većina njih lansirana je zbog anomalija gravitacije u centru naše galaksije, dok su mnogo ređe proizvod nepojmljivo snažnih eksplozija zvezda. Astronomi veruju da je proučavanje super brzih zvezda, ključ za otkrivanje porekla ovih razornih eksplozija.
Eksplodirajuća zvezda poznata kao supernova tip Ia jedna od najsjajnijih zvezdanih tela. Najpouzdaniji metod za merenje udaljenosti između galaksija je baziran na merenju inteziteta svetlosti koji emituju zvezde tipa Ia.
Astronomi traže odgovor na pitanje — šta je uzrok da zvezde eksplodiraju toliko snažno i sa toliko svetlosti, da se odsjaj može videti do polovine univerzuma. Postoje razne terije koje to objašnjavaju, ali tačan sled događaja koji prethode detonaciji i precizna količina energije koja je emitovana u eksploziji može biti utvrđena samo na osnovu podataka dobijenih proučavanjem US 708.