Pomoćnik državnog sekretara SAD za pitanja Evrope i evroazije Viktorija Nuland izjavila je 4. marta da SAD ne isključuju mogućnost širenja takozvanog spiska Magnitskog u vezi s ubistvom opozicionog ruskog političara Borisa Nemcova. Prema njenim rečima, spisak će biti dopunjen ako istraga o pogibiji ne bude odgovarala „međunarodnim standardima“.
„Zakon Magnitskog“ usvojen je u decembru 2012, a u aprilu 2013. godine Ministarstvo finansija SAD počelo je da sastavlja spiskove ruskih građana kojima se uvode sankcije. Trenutno su na tom spisku 34 porodice. Zakon predviđa vizne i ekonomske sankcije.
„Reč je o pritisku na Rusiju i o tome da se demonstrira odnos prema pitanju ljudskih prava, pri čemu je on pristrasan. Vašington inače ne ispunjava te standarde, on će u svom stilu, s određenom periodičnošću, izbacivati u informacioni prostor neki skup teza, odnosno ispraznih optužbi o tome da se u Rusiji ne poštuju ljudska prava“, rekao je za Sputnjik politikolog, direktor Evroazijskog komunikacionog centra Aleksej Pilko.
Prema njegovim rečima, SAD su ranije izvele zaključke o ubistvu Borisa Nemcova, te ih rezultati istrage malo interesuju.
„Cela situacija u vezi s Nemcovim, sve izjave koje daju američki zvaničnici, a pre svih Nulandova, govore o tome da oni ništa ne prate i ne nameravaju da prate, sve svoje zaključke doneli su ranije — o tome da je 'krvavi režim' uništio opozicionog delatnika i da se u Rusiji pogoršava politička situacija“, smatra Aleksej Pilko.
SAD pritom, smatra Pilko, godinama primenjuju razrađenu praksu mešanja u poslove drugih zemalja.
„To je SAD potrebno da bi pratili svoje ciljeve na međunarodnom poprištu: ocrnjivati Rusiju kao zemlju i delatnost njenog političkog rukovodstva. SAD jednostavno iskorišćavaju ljudsku tragediju kao izgovor za mešanje u unutrašnje poslove. To je, nažalost, standardna praksa, koju Vašington primenjuje ne samo u Rusiji nego i u drugim zemljama“, zaključio je politikolog.