Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije ističu da tokom zakonske legalizacije fizička i pravna lica mogu registrovati oružje za ličnu sigurnost – pištolje, revolvere, lovačko oružje, kao i sportsko oružje, u koje spadaju i vazdušne puške.
Kriminolog Zlatko Nikolić izjavio je za Sputnjik da MUP na ovaj način omogućava svim građanima koji se na neki način plaše da predaju sve zaostalo oružje koje nelegalno poseduju bez ikakvih zakonskih posledica. On je rekao da je procena da srpski građani u svom posedu imaju oko tri miliona komada nelegalnog naoružanja. Nikolić je takođe naveo da u registru MUP-a trenutno ima oko milion registrovanog oružja, a pretpostavlja se da ima mnogo primeraka neregistrovanog oružja koje vodi poreklo sa juga Srbije i Kosova.
Načelnica Uprave za upravne poslove u sedištu MUP-a Zorica Lončar Kasalica rekla je za Sputnjik da je ovo treća po redu akcija legalizacije oružja u proteklih 15 godina. Prema njenim rečima, u protekle dve akcije bilo je prikupljeno oko 60.000 primeraka nelegalnog naoružanja, dok je trenutna legalizacija u skladu sa novim zakonom o oružju i municji koji, između ostalog, podrazumeva da svako ko želi da registruje svoje oružje mora da priloži i obavezno lekarsko uverenje.
Nikolić je rekao da nelegalnog oružja koje ne može biti registrovano za ličnu sigurnost, kao što su na primer zolje, nema toliko puno, imajući u vidu da su do sada već bile organizovane akcije legalizacije. On je pojasnio da se među oružjem koji građani donose uglavnom mogu naći pištolji i revolveri, lovačke puške i karabini, kao i sportski malokalibarski pištolji i puške, ali i po koja zolja.
Upitan da li ljudi imaju razloga da se plaše i da li će biti zakonski progonjeni prilikom predaje nelegalnog oružja, Nikolić je rekao da nema razloga za strah.
„Ovo je najpoštenija namera države da prikupi nepotrebno naoružanje imajući u vidu da je zakonski određena. Samim tim da ne postoji nijedan osnov po kojem građani mogu da budu progonjeni“, poručio je Nikolić.
Novi zakon o oružju i municiji usvojen je 19. februara ove godine i njegov cilj je da omogući efikasnu kontrolu posedovanja i prometa oružja.