„U principu, postoji nekoliko opcija, pored ruskog gasa – isporuka preko Grčke, kavkaski gas, verovatno će biti arapski gasovod, postoji predlog Slovačke za isporuku gasa, isto ruski, preko ’Severnog toka‘. Ima više mogućnosti isporuke gasa Bugarskoj. Međutim, za nas nije važno samo bugarsko tržište, već i da isporuke gasa za celu Evropu budu maksimalno očuvane pod obostrano korisnim uslovima. Problem nije u alternativi, već u strateškoj saradnji“, rekao je RIA Novostima Kalfin.
„Za nas je važno da se sačuva mogućnost isporuke ruskog gasa, tranzit ruskog gasa. Pitanje je samo kako da se to organizuje pod najboljim uslovima“, dodao je on.
Rusija je u decembru 2014. godine objavila da obustavlja realizaciju „Južnog toka“ koji je trebao da prođe kroz teritoriju istočnoevropskih zemalja: Bugarske, Srbije i Mađarske u korist novog gasovoda kroz Tursku (Turski tok).
Projekat je bio obustavljen, između ostalog, i zbog nekonstruktivne pozicije EU. Umesto toga, bilo je odlučeno da se izgradi gasovod u pravcu Turske i da se na granici sa Grčkom napravi gasni čvor. Nekim državama, među kojima su Makedonija, Srbija i Mađarska, otvara se perspektiva da učestvuju u novom projektu za tranzit gasa u zapadnu Evropu.
U ovom trenutku, zemlje balkanskog regiona, kuda je trebalo da prođe „Južni tok", ostaju bez drugih opcija za snabdevanje gasom i mogućnosti da dobijaju profit od njegovog tranzita.