Fiskalni savet Srbije ocenio je danas je u januaru ostvaren neuobičajeno visok suficit opšte države od 16,6 milijardi dinara, ali da taj rezultat ipak u skladu sa planiranim fiskalnim okvirom za 2015. godinu.
Dug Srbije 23,7 milijardi evra
Fiskalni savet je procenu kretanja opšteg budžeta, koji uključuje budžete Republike i lokalnih samouprava, uz ogradu da nije moguće dati pouzdanu ocenu fiskalnih kretanja na nivou čitave godine samo na osnovu podataka za jedan mesec.
Kako se precizira u izveštaju za januar, državni suficit je u tom mesecu najvećim delom posledica jednokratnog rasta neporeskih prihoda usled uplate dividendi Telekoma u iznosu od 7,6 milijardi dinara.
Napominje se da su u budžetu Srbije za 2015. godinu predviđeni osetno veći neporeski prihodi.
Pored toga, ističe se, uspešno sprovedene mere fiskalne konsolidacije kroz smanjenje zarada u javnom sektoru i penzija s kraja prethodne godine donelo je budžetom planiranih oko šest milijardi dinara ušteda.
„Pozitivan fiskalni rezultat u januaru bio je uobičajena pojava poslednjih godina kao posledica sezonski niskog izvršenja javnih rashoda“, ističe Fiskalni savet Srbije.
Napominje se da bi suficit u prvom mesecu 2015. iznosio oko tri milijarde dinara i bio potpuno uporediv sa rezultatima u januaru prethodnih godina, ukoliko bi se isključilo dejstvo jednokratnih faktora, kao što je uplata dividendi Telekoma i promene politika.
Prema Fiskalnom savetu dug opšte države je na kraju januara iznosio gotovo 23,7 milijardi evra, što je 75,2 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP). To je rast za oko 450 miliona evra od početka godine. Snažan porast javnog duga tokom januara posledica je, ističe se, gotovo isključivo jačanja dolara u odnosu na evro za oko sedam odsto.
Preliminarni podaci, naveo je Fiskalni savet, ukazuju na to da je na kraju februara javni dug Republike Srbije dostigao 23,9 milijardi evra.
Visok deficit države u 2014. godini
Fiskalni savet ističe i da je analizirao konačne fiskalne podatke za 2014. godinu, navodeći da je u prošloj godini ostvaren visok deficit opšte države u iznosu od 257,5 milijardi dinara, odnosno 6,6 odsto BDP-a.
Od toga se 187,5 milijardi dinara odnosi na deficit Republike i ostalih nivoa vlasti, a preostalih 70 milijardi dinara predstavljaju rashodi „ispod crte“, kao što su otplata aktiviranih garancija na kredite javnih i državnih preduzeća i intervencije u finansijskom sektoru, navodi se u analizi.
Prema Fiskalnom savetu, u odnosu na budžetski plan za 2014. godinu, ostvareni deficit je za oko 30 milijardi dinara niži, iako su javni prihodi podbacili za oko 30 milijardi, jer je ukupna državna potrošnja smanjena dvostruko više (za oko 60 milijardi dinara).
Prihodi države realizovani su u manjem iznosu od planiranog usled nepovoljnih kretanja u makroekonomskom okruženju, ali i previše optimističnog planiranja, pre svega, prihoda od PDV-a i akciza, navodi se u izveštaju Fiskalnog saveta Srbije.
Manje izvršenje rashoda države u odnosu na plan posledica je, u najvećoj meri, slabe realizacije javnih investicija („uštede“ od oko 36 milijardi dinara), preširoko postavljenog okvira za rashode za zaposlene (ali i njihove bolje kontrole), kao i odlaganja završetka procesa restrukturiranja preduzeća za 2015. godinu.