Visokopostavljeni činovnici i Vojska SAD sve češće izražavaju zabrinutost povodom skraćenja vojnih rashoda Velike Britanije, svog glavnog vojnog saveznika. Prema rečima načelnika štaba kopnenih snaga SAD Rejmonda Odierna, on je „krajnje zabrinut“ smanjenjem vojnih rashoda Engleske.
General je izjavio da ogromnu važnost za Veliku Britaniju, kao zemlju-članicu NATO, predstavlja održavanje vojnih rashoda na nivou 2 odsto od BDP-a. To pitanje je pokrenuo i predsednik SAD Barak Obama na sastanku sa Džejmsom Kameronom u Belom domu u januaru. Tokom poslednjih 5 godina Velika Britanija je, na primer, svoje rashode za odbranu smanjila za 8 odsto. SAD su zabrinute ovim tendencijama, jer žele da nastave da računaju na podršku Londona u daljim zajedničkim vojnim operacijama.
Vašington smatra da se ovde radi o obavezama koje treba da budu ispunjene, o poverenju i o sposobnosti za borbu rame uz rame. SAD su se na to navikle nakon dugih godina vojne saradnje u Iraku i Avganistanu.
Raskol među saveznicima u vojnoj saradnji počeo je da se širi kada je Velika Britanija odbila da učestvuje u vazdušnim udarima u Siriji koje je izvodio Vašington. Taj raskol, sudeći po svemu, nastavlja da raste. Sve više se u Sjedinjenim Državama može čuti o potrebi da se izvrši pritisak na Veliku Britaniju da London ne zaboravi da održava svoje vojne rashode na ranijem nivou.