Kako je saopšteno, iako definicija energetskog siromaštva građana u Srbiji ne postoji, u pojedinim zemljama EU, poput Velike Britanije, najčešće se upotrebljava kao pojam prema kome se energetski siromašnim domaćinstvima smatraju ona koja na energiju troše više od deset odsto svojih prihoda.
„S obzirom na to da većina srpskih domaćinstava živi na ivici egzistencije i da veći deo svojih prihoda tokom zime odvaja na plaćanje grejanja i električne energije, mišljenja smo da svako dalje poskupljenje dovodi do toga da građani u budućnosti biraju između hrane i grejanja u svojim domovima, čak i pri vrlo niskim temperaturama, što je nezamislivo i opasno po zdravlje“, piše u saopštenju.
Sindikati su ocenili da Vlada Srbije mora biti odgovornija prema tom problemu i da, uprkos zahtevima MMF-a, ne treba odmah da posegne za ekonomskim povećanjem cene struje.
„Vlada treba da utvrdi kategoriju energetskog siromaštva za domaćinstvo u Srbiji, koje bi se zasnivalo na realnom stanju prema ukupnim novčanim primanjima i imovinskom bogatstvu“.
Najveći teret i ekonomsku cenu električne energije treba da plate najbogatiji, a ne oni koji drhte u iščekivanju da će im neko iseći struju“, stoji u saopštenju koje je potpisao predsednik „Sloge“ Željko Veselinović.