Albanci sa juga Srbije obeležili su 23 godine od oržavanja referenduma na kome se 97 odsto tada upisanih birača izjasnilo za „teritorijalnu i političku autonomiju s pravom priključenja Kosovu“.
Godišnjicu referenduma održanog 1. i 2. marta 1992. godine, koju su organizovali Riza Halimi i njegova Partija za demokratsko delovanje (PDD), bojkotovali svi drugi albanski lideri i njihove partije, bez obzira na to što se radi o najvažnijem datumu u novijoj istoriji Albanaca na jugu Srbije.
„Ciljevi tog istorijskog referenduma nisu realizovani. Krivica je isključivo na političkim partijama Albanaca i njihovim liderima, kojima je glavni cilj bio uzurpacija vlasti i funkcija na jednoj i lojalnost prema službenom Beogradu na drugoj strani“, izjavio je penzionisani profesor filozofije Ibrahim Kadriju, koji je te 1992. godine bio predsednik Skupštine referenduma, prenosi B92.
Među Halimijevim istomišljenicima najviše polemika je svojom diskusijom proizveo Belgzim Kamberi, koji se u Preševu već dugo deklariše kao pristalica kosovskog „Samoopredeljenja“.
„Albanci danas moraju prošlost da ostave po strani, a da se okrenu budućnosti i novim modelima i sadržajima decentralizacije vlasti i sopstvene autonomije. U Srbiji danas nisu marginalizovane samo manjine, već sve društvene grupe. Ta činjenica treba da bude povod za regionalno organizovanje protiv ʼbeogradizacijeʻ, a na principima i metodama EU“, kaže Kamberi.
Halimi je rekao do decentralizacije vlasti u Srbiji i autonomije Albanaca mora doći novim Ustavom i političkim sadržajima koji će biti veći od lokalne samouprave i na principima evropskih integracija.
„Pre desetak dana, poslaničke grupe SDA i PDD predale su predsednici Skupštine Srbije zahtev da se u dnevni red Parlamenta što pre uvrsti jedna Rezolucija za rešavanje nagomilanih problema manjina u Srbiji, ali u duhu evropskih konvencija i po uzoru na dobre primere svetske prakse“, rekao je narodni poslanik Riza Halimi.
Šaip Kamberi smatra da su „Albanci jedinstveni u deklarisanju, ali ne i u delovanju“. On je rekao da se pitanje autonomije Albanaca mora rešavati „dugoročnim univerzalnim principima“.
„Za nas je najbolje dugoročno rešenje da se u institucijama sistema izborimo za status kojim ćemo dobiti ista prava koja imaju i Srbi na Kosovu. Dakle, naš status se mora rešavati univerzalnim metodama, koje u budućnosti neće biti generatori novih kriza“, rekao je Kamberi tokom rasprave u Preševu, povodom godišnjice albanskog referenduma iz 1992. godine.