Zvanično, Sjedinjene Američke Države ne održavaju nikakav kontakt sa neprijateljima u Avganistanu protiv kojih se bore četrnaest godina.
„Iza kulisa situacija je sasvim drugačija“, piše Figaro. Avganistanska „velika igra“ se oduvek odvijala kako na ratištu sa oružijem u rukama tako i u luksuznim salonima zalivskih zemalja.
Novi predsednik Avganistana Ašraf Gani, koji je nasledio nepopularnog Hamida Karzaija, mnogo je naklonjeniji „religioznim studentima“, kako naziva talibane.
Otvoreni kanal sa talibanima je omogućio razmenu američkog poručnika Bova Bergdala, koji je pet godina proveo u njihovom zatočeništvu, za petoricu njihovih saboraca koje je Vašington držao u Gvantanamu, otkriva francuski list. Oni su potom prebačeni u Katar.
Figaro citira portparola Stejt departmenta koji pozdravlja „sto odsto avganistanski napredak procesa pomirenja“.
List konstatuje da će zahteve talibana, međutim, biti teško „progutati“. Talibani traže da se precizira datum konačnog odlaska američkih trupa iz Avganistana i oslobađanje svih njihovih boraca koje drži Vašington.
Problematičan je i identitet talibana koji pregovaraju sa američkim diplomatama u Dohi.
Među njima je Mula Aktar Muhamed Mansor, za kojim traga Indija, američki saveznik, zbog uloge u otmici aviona indijske avio-kompanije 1999. godine. Talačka kriza je rešena tako što je Nju Delhi oslobodio trojicu talibanskih vođa, koji su potom bili umešani u atentate 11. septembra 2001. godine na Njujork i Vašington, kao i u ubistvo američkog novinara Danijela Perla u Karačiju 2002. godine, i u napad islamista u Bombaju 2008. godine.