„Nakon 22 godine, na pragu smo da razrešimo misteriju zvanu Štrpci. U zajednici sa kolegama iz BiH, uspeli smo da rasvetlimo kako je došlo do otmice, a kasnije i egzekucije tih ljudi“, rekao je Vukčević za Dnevnik Radija B92.
Kako je najavio, optužnica će biti podignuta u nekoliko narednih dana, nakon tromesečne istrage.
„Optužnicu ćemo podići mi u Srbiji, gde je pet okrivljenih. Verujem i da će kolege iz Bosne učiniti isto“, rekao je Vukčević.
Tužilaštvo je saopštilo da se na osnovu naredbe tužioca za ratne zločine Vladimira Vukčevića, predistražni postupak u Srbiji vodio protiv Gojka Lukića, Ljubiše Vasiljevića, Duška Vasiljevića, Jovana Lipovca i Dragane Đekić, zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva.
Na pitanje zašto je bilo potrebno 22 godine da se zločin rasvetli, tužilac je još jednom ponovio da je bilo opstrukcija u državi, ali ni sada nije precizirao o čemu se radi.
„Već sam javno rekao da je postojala opstrukcija u državnim organima koji su postupali po tome. O tome sam naširoko polemisao i u medijima“, rekao je Vukčević.
Tužilac je dodao da je karakteristika krivičnih dela ratnih zločina da se nikada ne stavlja tačka.
„Stalno se otkrivaju novi slučajevi, novi okrivljeni, nove žrtve. Ovo svakako nije definitivan broj izvršilaca koji su napravili taj zločin. Trudićemo se da istražimo do kraja“, rekao je on.
Kako je navelo Tužilaštvo, zajednički istražni tim je godinu i po dana, intenzivno, na području Srbije i BiH ispitao preko stotinu svedoka i prikupio dokaze neophodne za podizanje optužnice.
Uhapšeno 15 osumnjičenih
Akcijom dva tužilaštva, 5. decembra 2014. godine uhapšeno je ukupno 15 osumnjičenih lica — pripadnika VRS i paravojne formacije „Osvetnici“ — pet na teritoriji Republike Srbije i 10 na teritoriji BiH, zbog postojanja osnovane sumnje da su 27. marta 1993. godine učestvovali u otmici i ubistvu 20 putnika iz voza koji je saobraćao na relaciji Beograd — Bar.
Osumnjičeni su otete putnike odveli u školu u Prelovu, opljačkali i pretukli, da bi ih potom odveli do napuštene kuće blizu obale reke Drine, gde su ih hicima iz vatrenog oružja lišili života i bacili njihova tela u Drinu.
U okolini jezera Perućac 2010. godine su pronađeni i identifikovani posmrtni ostaci Rasima Ćorića, Jusufa Rastodera, Halila Zupčevića i Ilijaza Ličine dok se još traga za telima Esada Kapetanovića, Fehima Bakijua, Šeća Softića, Rafeta Husovića, Senada Đečevića, Ismeta Babačića, Tome Buzova, Adema Alomerovića, Muhedina Hanića, Safeta Preljevića, Džafera Topuzovića, Fikreta Memovića, Fevzije Zekovića, Nijazima Kajevića i Zvezdana Zuličića.
„Postupak u slučaju Štrpci je primer efikasne saradnje dvaju tužilaštava na osnovu Protokola o saradnji jer se radi o ratnom zločinu, gde se događaj ratnog zločina, njegove žrtve i svedoci, nalaze na području dveju država“, saopštilo je Tužilaštvo.