U januaru 2014. pred Sudom je bilo 12.000 pritužbi protiv Srbije, dok je početkom 2015. godine protiv Srbije bilo ukupno 2.523 pritužbe, prenosi Beta.
Donošenje presude u slučaju Vučković i drugi protiv Srbije, koja se odnosila na isplatu ratnih dnevnica, značajno je smanjilo broj predmeta protiv Srbije pred Evropskim sudom za ljudska prava.
Veliko veće Suda u Strazburu u martu prošle godine odbacilo je oko 5.000 pritužbi vojnih rezervista navodeći da u ovom slučaju nisu iscrpljeni svi domaći mehanizmi, odnosni da ustavna žalba nije iskorišćena kao delotvorno pravno sredstvo.
Uprkos smanjenju broja slučajeva pred Sudom za ljudska prava, Srbija i dalje zauzima visoko šesto mesto po broju žalbi.
Najviše slučajeva pred Sudom u Strazburu ima Ukrajina (13.650), zatim Italija (10.100), Rusija (10.000) i Turska (9.500). Neslavna statistika odnosi se i na Rumuniju, koja je sa 3.400 predstavki trenutno najtuženija zemlja u regionu. Protiv Srbije ima 2.523 tužbe, dok se protiv Slovenije vodi 1.700 postupaka.
Protiv Srbije je do sada doneto 115 presuda. U 2014. godini, Sud je protiv Srbije presudio u 18 slučajeva, a samo u dva slučaja zaključeno je da nije bilo kršenja Evropske konvecije o ljudskim pravima.
Jedna od najpoznatijih presuda protiv Srbije je slučaj „nestalih beba“, u kome je Sud Srbiji dao rok da obezbedi mehanizme koji će omogućiti da roditelji saznaju istinu o sudbini svoje dece, kao i da im bude isplaćena adekvatna naknada.
Resorna ministarstva zdravlja, pravosuđa i policije usvojila su odluku o donošenju posebnog zakona (leks specijalis), koji će omogućiti izvršenje ove presude. Usvajanje zakona najavljeno je do kraja maja.
U julu prošle godine Veliko veće Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu presudilo je protiv Srbije i bivših jugoslovenskih republika Slovenije, Hrvatske, Makedonije, Bosne i Hercegovine u slučaju Ališić protiv Srbije u sporu koji se odnosio na isplatu stare devizne štednje.
Po toj presudi, Srbija i Slovenija moraju da preduzmu mere kako bi se građanima svih bivših SFRJ republika isplatila stara devizna štednja prema istim pravilima koja su važila za njihove državljane.
Komitet ministara Saveta Evrope nadgledaće izvršenje presuda. Sve presude koje je doneo Evropski sud za ljudska prava obavezujuće su za Srbiju, kao i za sve druge članice Saveta Evrope.