Državni sekretar SAD Džon Keri smatra da Amerika treba da se ugleda na RT koji svoj program emituje na engleskom i drugim jezicima i uspešno prenosi svoju poziciju čitavom svetu. Vašington isto tako treba da ulaže velika sredstva u predstavljanju svoje pozicije.
„Raša tudej se emituje na engleskom. Da li mi imamo ekvivalent koji bi se mogao čuti na ruskom? To je veoma skup posao — oni troše veliki novac. Obraćaju se ljudima na jeziku koji oni razumeju“, rekao je Keri u obraćanju Kongresu.
„Već počinjemo to da radimo u vezi sa Islamskom državom. Ali, to je veliki posao, prijatelji. Ja to u potpunosti podržavam, ali za to treba novac“, dodao je Keri, pozvavši da se poveća finansiranje ovog sektora.
Prema njegovim rečima, sličan posao se vodi preko državnih organizacija — Saveta koji se bavi pitanjima emitovanja koji kontroliše informativno-propagandnu delatnost medija u inostranstvu. „Svi se slažemo da je potrebno sesti i još jednom o svemu razmisliti. I odrediti kako ćemo trošiti taj novac“, dodao je Keri.
Budžet za 2015. godinu, koji se razmatra u Kongresu, ne predviđa povećanje finansiranja ove sfere.
RT pokazuje to što gledaoci žele da vide, a to predstavlja opasnost za SAD
„Budžet RT za pet kanala iznosi 225 miliona dolara. Budžet BBG, koji većinom odlazi na mnogo jeftinije radio-emitovanje, prelazi 721 milion dolara, tj. tri puta je veći od našeg. Bojim se da nije stvar u novcu“, izjavila je Margarita Simonjan.
Prema rečima Margarite Simonjan, Vlada SAD vidi opasnost u RT, jer „pokazujemo gledaocima upravo to što oni žele da vide – drugu sliku sveta“.
„Gledaoci su umorni od jednostranog pogleda mejnstrim medija, a mi im nudimo alternativu koju gleda milion ljudi u čitavom svetu“, dodala je ona.