Soroš je preko svog fonda „Quantum Strategic partners" još u oktobru, kada je Agencija za privatizaciju objavila da će privatizovati 502 preduzeća u većinskom ili stopostotnom državnom vlasništvu, poslao pismo o zainteresovanosti, piše beogradski list Danas, a prenosi agencija Beta.
Soroš je, podseća Danas, pre par nedelja kupio „Danube foods group" u čijem su vlasništvu „Imlek", „Bambi", „Knjaz Miloš" i „Subotička mlekara", a list navodi da se na taj javni poziv Agencije za privatizaciju „Galenike" prijavilo 15 potencijalnih kupaca.
Iako je reč o neobavezujućem dokumentu, o iskazivanju namere da se, eventualno, učestvuje na tenderu ukoliko država odluči da ga raspiše, procenjuje se da je reč o jednoj od ozbiljnijih ponuda.
Interesovanje koje je Soroš iskazao za „Galeniku" za sada još ne znači da će ući u pregovore sa srpskim vlastima, jer odluka o načinu privatizacije i uslovima, koliko se zna, dodaje Danas, još nije doneta.
„U prilog neizvesnosti ide i činjenica da se među poslatim pismima o namerama nalazi i nekoliko velikih igrača u farmaceustkoj industriji", prenosi list.
Danas podseća da je Soroš na tržište Srbije došao preko medija, još u vreme Slobodana Miloševića, kada je njegova finansijska podrška bila ključna prilikom osnivanja radija i televizije B92.
Dnevnik dodaje da su od ukupnog broja zainteresovanih za „Galeniku" petoro fizička lica — dva iz Srbije i po jedno iz Kanade, Bugarske i BiH, kao i jedna domaća firma — „Gama sistem", koja je Agenciji poslala najviše neobavezujućih ponuda za kupovinu državnih preduzeća.
Na spisku je i srpski ogranak švajcarske kuće „Roš", osnovane pre više od sto godina sa visokim referencama u proizvodnji lekova iz oblasti onkologije, kao i mađarski „VMD hospital technolgy", koja se bavi nabavkom medicinske opreme, projektovanjem medicinskih sistema za zdravstvene ustanove i nabavkama potrošnog materijala za bolnice.
U ozbiljniju ponudu može se svrstati i „Terra partners asset menagement" sa Malte, koji je zapravo menadžer investicionog fonda „Worldwide opportunity" sa Kajmanskih ostrva, sa iskustvom ulaganja u tržišta u razvoju, a u regionu je poznata i kao jedan od glavnih akcionara crnogorskog „Telekoma".