Najviše diplomate Irana i SAD pokušavaju da približe stavove, s obzirom da je rok za postizanje političkog dogovora 31. mart.
Sastanku su prvi put prisustvovali američki sekretar za energetiku Ernest Monic i iranski šef nuklearnog programa Ali Akbar Salehi, koji su veći deo dana proveli pregovarajući o tehničkim detaljima ograničavanja iranskog nuklearnog programa. Pregovori su se nastavili i danas, pre nego što je Keri otputovao za Vašington gde sutra treba da svedoči pred senatskim Komitetom za spoljne poslove o budžetu Stejt departmenta za iduću godinu.
Zarif je za iranske medije dao izjavu u kojoj kaže da su bilateralni razgovori na srednjem nivou proizveli „dobru diskusiju, ali nikakav sporazum“, kao i da su ostala još neka razmimoilaženja.
„Fundamentalna razlika je, po mom mišljenju, psihološka. Neke zapadne zemlje, a SAD posebno, sankcije vide kao sredstvo, polugu za pritisak na Iran. Sve dok takvo razmišljanje preovladava biće veoma teško postići nagodbu“, rekao je Zarif iranskim medijima.
Zarif je rekao da uključivanje Monica i Salehija ukazuje na potrebu „za uključivanjem ljudi na višim nivoima, koji imaju sveobuhvatnu kontrolu nad svim pitanjima“.
Prisustvo bliskog saradnika i brata iranskog predsednika Hasana Rohanija, Huseina Ferejduna, znači bolju koordinaciju sa predsednikom, rekao je Zarif. Pregovori su održani iza zatvorenih vrata.
Keri je upozorio na preveliku pažnju koju je dobilo prisustvo sekretara Monica na pregovorima. Američki zvaničnici potvrdili su Monicevo prisustvo kada je Iran objavio da će i Salehi prisustvovati pregovorima. „Još uvek nas čeka dugačak put“, rekao je Keri u Londonu na konferenciji za medije.
Pregovori između Irana i sila grupe 5+1, koja uključuje SAD, Rusiju, Kinu, i Nemačku, dostigli su veoma osetljivu tačku, na kojoj se vode pregovori o iranskom obogaćivanju uranijuma i uklanjanju sankcija Islamskoj republici.
Poslednji izveštaj Ujedinjenih nacija kaže da se Iran uzdržava od širenja testova na mnogo efikasnijim mašinama za obogaćivanje uranijuma, što je u skladu sa sporazumom koji je potpisao sa šest svetskih sila. U međunarodnoj zajednici postoji bojazan da bi razvojem naprednih centrifuga Iran mogao da razvije nuklearno oružje, iako vlasti Islamske republike poriču da im je to namera.
Keri je izjavio da američki predsednik Barak Obama nije bio voljan da produži pregovore kada su strane promašile već jedan datum u novembru prošle godine. Obama je verovao da je „imperativ bio da budemo u mogućnosti da dođemo do osnovnog političkog koncepta i dogovora u okviru vremenskog okvira koji smo promašili“, rekao je državni sekretar.
Zarif i Ruhani neće prihvatiti kratkoročni sporazum, kao ni sporazum koji bi mogao da se široko tumači.