„Mi se povlačimo“, potvrdio je Dejnego.
Prema rečima predstavnika vlasti LNR, „režim tišine“ u zoni konflikta poštuje se u celini. „Tiho je. Kršenja praktično nema. Ponekad se čuju pucnji iz lakog naoružanja i pojedinačna minobacačka paljba“, izjavio je Dajnego.
Što se tiče izjava Anatolija Steljmaha, predstavnika pres-centra Kijeva za vojnu operaciju u Donbasu, kako će pripadnici snaga bezbednosti povući tehniku tek nakon potpunog prekida vatre, Dejnego se uzdržao od komentara.
Podsetimo, u Minsku su 12. februara završeni pregovori „Normandijske četvorke“, uz učešće lidera Rusije, Ukrajine, Francuske i Nemačke, i paralelno sa njima, Kontakt grupa za rešavanje krize radila je na dokumentu koji omogućava da se smanji napetost u Donbasu. Na kraju je donesen kompleks mera za ispunjavanje Minskog sporazuma koji između ostalog predviđa i prekid vatre u Donbasu od 15. februara, povlačenje teškog naoružanja i stvaranje zone bezbednosti.
Na kraju, sve strane u konfliktu su potpisale plan za povlačenje tehnike 21. februara, kada je svoj potpis na dokument stavio i šef DNR Aleksandar Zaharčenko. Dokument su ranije potpisali šef LNR Igor Plotnicki i predstavnik ukrajinskih snaga bezbednosti general Aleksandar Rozmarnin.
U DNR su ranije saopštili da ustanici i ukrajinske snage bezbednosti treba da završe povlačenje teškog naoružanja sa linije razgraničenja za dve nedelje, saopštio je zamenik komandanta korpusa Ministarstva odbrane DNR Eduard Basurin.
On je rekao i da će posmatrači OEBS-a kontrolisati poštovanje plana povlačenja teškog naoružanja. „Odbili su da beleže sam proces povlačenja. Oni će zalaziti u oblasti gde, prema dogovoru, teškog oružja i ne treba da bude. Proveravaće se da li ga tamo ima ili ne“, pojasnio je predstavnik Ministarstva odbrane DNR.