„Procenat patoloških zavisnika kreće se od 0,5 do jedan odsto populacije neke zemlje. Posle prvog nacionalnog istraživanja od 2014. godine, kada je prepoznat rastući problem zavisnosti od igara na sreću, procenjeno je da u Srbiji ima od 50.000 do 90.000 zavisnika", rekao je Ilić na stručnoj konferenciji o zavisnosti od igara na sreću.
On je izrazio zabrinutost zbog visokog procenta mladih „igrača na sreću", uzrasta od 18 do 26 godina.
„U tom uzrastu, svaki četvrti identifikovan je kao zavisnik", naveo je Ilić.
Na prvoj stručnoj konferenciji koju je organizovao Institut „Batut", sa idejom da iz nje proistekne nacionalni program prevencije zavisnosti od igara na sreću koje podrazumevaju lutriju, sportsko klađenje i slot-mašine, učestvovali su i predstavnici Češke, Nemačke, Poljske i Komiteta za odgovorno priređivanje igara na sreću EUROMAT.
Navodeći da Nemačka od kocke godišnje zaradi 2,846 milijardi evra, zahvaljujući zakonskim rešenjima, direktor Instituta „Batut" izrazio je nadu da će predstavnici ministarstava zdravlja, finansija i prosvete doneti slična rešenja za Srbiju.
„Nama je značajno da se deo tog novca usmeri na prevenciju", poručio je Ilić.
Konferenciji su prisustvovali i predstavnici Instituta za mentalno zdravlje, Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti, predstavnici zavoda za javno zdravlje iz cele Srbije, ali i udruženja organizatora igara na sreću koji su u zakonskoj obavezi da edukuju zaposlene u prepoznavanju zavisnika, izjavio je Ilić za Betu.