„Sama ova razlika u proceni pokazuje da postoji mnogo toga što treba da uradimo da bismo ovaj problem rešili. Poslednjih godina bili smo svedoci više tragičnih incidenata u kojim je korišćeno oružje pre svega u ilegalnom posedu, a jedan manji broj u legalnom“, rekao je Stefanović obrazlažući Zakon o oružju i municiji.
Ministar policije naveo je da velika količina ilegalnog oružja u Srbiji zahteva planske mere i dodao da su se u praksi mere legalizacije oružja pokazale kao najefikasnije.
On je podsetio da je od 1992. godine sprovedeno pet mera legalizacije, a da je poslednja bila 2007. godine i da je tada predato 8.455 komada različitog oružja.
Stefanović je rekao da će zakon omogućiti efikasniju kontrolu posedovanja i prometa oružja, čime će se sprečiti njegova zloupotreba i poboljšati bezbednost građana Srbije.
„Drugo, savesnim i legalnim vlasnicima biće omogućeno da oružje nesmetano poseduju i koriste u zakonom dozvoljene svrhe lova, sporta, kolekcionarstva i samoodbrane“, kazao je ministar policije.
Stefanović je naveo da Zakon predviđa da se zdravstvena sposobnost osoba za držanje i nošenje oružja dokazuje prilikom podnošenja zahteva, a proverava na pet godina.
Ministar je naveo da policija ima mogućnost da zabrani posedovanje oružja kada „osnovano proceni da bi ga vlasnik mogao zloupotrebiti“.
Stefanović je istakao da je pooštrena i kaznena politika za zloupotrebu i nesavestan odnos prema oružju, a propisane su i prekršajne kazne, uz mogućnost oduzimanja oružja i municije.
Stefanović smatra da je ovim nacrtom „povećana odgovornost onoga ko poseduje oružje“.