Čuveni austrijski pisac Peter Handke, poznat po svojoj humanosti i ljubavi prema Srbima boravio je na Kosovu i Metohiji na veliki srpski praznik Sretenje, kako bi Srbima u Velikoj Hoči uručio deo novca od nagrade „Henrik Ibzen" koja mu je dodeljena u Oslu prošle godine, prenosi sajt pravoslavie.ru.
Handke je pre nekoliko godina meštanima Velike Hoče i Orahovca takođe podelio svoju književnu nagradu „Hajnrih Hajne" u vrednosti od 50.000 evra.
Ovoga puta je deo svoje nagrade u istoj vrednosti, koja se dodeljuje povodom godišnjice rođendana slavnog norveškog pisca Henrika Ibzena, namenio izgradnji bazena u Velikoj Hoči.
O tome je razgovarao i sa vladikom Teodosijem koji je došao u Veliku Hoču kako bi se sreo sa njim i austrijskim ambasadorom Johanom Brigerom. Kao i Srbi ovoga kraja, ni vladika Teodosije nije krio zadovoljstvo što se sastao sa velikim književnikom i velikim prijateljem Srba.
Sa Handkeom je u Velikoj Hoči boravio i Italijan Frančesko Skarfi, takođe odan prijatelj srpskog naroda, po čijem će planu biti izgrađen bazen za decu i omladinu Velike Hoče i Orahovca, od novca koji je donirao austrijski pisac.
Sa vladikom Teodosijem i austrijskim ambasadorom obišao je i novoobnovljenu Vinicu Svetog Stefana u kojoj će u skorije vreme biti osposobljena prostorija za dečji „3-de" bioskop.
„Kada sam prošli put dolazio u Veliku Hoču sreo sam Frančeska. On mi je ispričao da planira izgradnju bazena za decu i mlade u ovome selu i ja sam odlučio da pomognem. Shvatio sam da i on želi da pomogne ovim ljudima. Ako radimo zajedno učinićemo više. I eto, dok je on često ovde, ja moram da budem dosta odsutan. Moji putevi su okolni, ali nas opet Velika Hoča spaja", rekao je Handke, dodajući da je za njega Velika Hoča mesto sa Božjim blagoslovom.
Velika Hoča i Orahovac su našle mesto i u Handkeovim knjigama. Njegova knjiga „Kukavice od Velike Hoče" nastala je posle jedne aprilske posete ovome selu.
„Orahovac se javlja u jednom delu moje knjige 'Moravska noć'. Tamo govorim o jednom selu u Srbiji koje se zove Porodin, ali je to samo transformisano. U stvari, mnogi delovi se dešavaju baš u Orahovcu. Na primer, slika autobusa koji dolazi u enklavu Orahovac, vozi Srbe, i svaki put je sve manje mesta gde bi se okrenuo, jer se groblje oko crkve širi. Ili onaj deo kada govorim o groblju. To je groblje u selu Retimlje blizu Orahovca. Išli smo tamo o Vaskrsu 2006. sa majkama i sestrama kidnapovanih Srba iz tog sela. Klečao sam sa njima dok su palile sveće na oskrnavljenim grobovima, i u jednom trenutku se pojavila zmija, prošla je tu pored nas. Ta slika mi se urezala u pamćenje i uneo sam je u svoju knjigu", ispričao je slavni pisac za www.pravoslavie.ru.
Iz manastira Dečani Handke je otputovao za Beograd gde je 17. februara za njega i njegovu suprugu priređena pretpremijera filma „Enklava" Gorana Radovanovića.
„Enklava je moja kuća, dvorište, vrt, moje knjige, ja sam enklava… Ovi ljudi u Velikoj Hoči i ja smo često jedno", rekao je Handke u Velikoj Hoči.