Sastanak ministara finansija evrozone završen je sinoć bez dogovora o novom režimu otplate grčkog duga. Poruka Grcima je da moraju da zatraže da se dosadašnji aranžman sa međunarodnim kreditorima nastavi.
Grčka nije pristala na predlog ministara finansija evrozone da nastavi postojeći kreditni program. Nakon četvorosatnog sastanka u Briselu Holanđanin Jeren Dajselblum, predsedavajući grupe 22 zemlje koje koriste evro kao nacionalnu valutu, rekao je novinarima da će ministri finansija sačekati Atinu do kraja nedelje, a potpredsednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis izjavio je da će se ministri finansija ponovo okupiti kada i ako, kako je rekao, Grci budu zatražili da se postojeći program nastavi.
Postojeći aranžman Grčke sa kreditorima, koji ističe krajem ovog meseca, uključuje drastične mere štednje u zamenu za paket finansijske pomoći iz Evropske unije i Međunarodnog monetarnog fonda.
Nova grčka vlada, na čelu sa premijerom Aleksisom Ciprasom, ranije je najavila da želi da napusti taj progam i ispregovara novi aranžman o otplati grčkog duga, koji je jedan od najvećih u svetu. Grci zahtevaju da im se odobri privremeni paket pomoći kako bi mogli da servisiraju dug do leta, a da se u međuvremenu dogovori novi režim otplate.
Evropski komesar za finansije i ekonomska pitanja Pjer Moskovici rekao je da je sada važno usredsrediti se na to da se postigne kompromis i dodao da je bitno naći ravnotežu između izborne volje grčkih glasača i međunarodnih obaveza koje Grčka mora da ispuni.
Grčki ministar finansija Janis Varufakis dao je signal da je Grčka spremna da razgovara o produženju programa mera štednje, ako on bude drugačije formulisan. Ministri evrozone fleksibilni su i spremni na izmene nekih delova programa, ali ne i na njegovo napuštanje, rekao je jedan od evorpskih zvaničnika. Direktorka MMF-a Kristin Lagard ukazala je na to da je njena institucija u malo drugačijem položaju nego Evropska unija, jer njen aranžman sa Grčkom ističe tek polovinom marta.
Ukoliko se do 28. februara ne pronađe rešenje, postoji opasnost da Grčka izađe iz evrozone, što bi imalo nesagledive posledice na budućnost zajedničke valute, ocenjuju analitičari.
Nemački ministar finansija Volfgang Šojble bio je veoma skeptičan uoči sastanka ministara finansija u Briselu. On je rekao da Nemačka ne želi da Grčka napusti evrozonu, ali da nova vlada u Atini mora da ispuni osnovne uslove iz programa spasavanja privrede, a ne da se kompromis sa kreditorima postigne samo zarad kompromisa.
Španski zvaničnici tokom vikenda poručili su Grčkoj da žele nazad 26 milijardi evra koje su pozajmili Atini za vreme finansijske krize.
Podrška Vladi Aleksisa Ciprasa u Atini raste. Na mitingu podrške tokom vikenda bilo je prisutno skoro 20.000 ljudi.