Han je to rekao dopisnicima medija sa zapadnog Balkana uoči poseta Makedoniji i Kosovu i time odgovorio na pitanje da razjasni izjavu da su „otklonjeni nesporazumi“ u vezi sa slobodom medija, koju je on pre par dana dao na konferenciji za novinare sa srpskim premijerom Aleksandrom Vučićem.
Na pitanje šta mu je to Vučić rekao da bi on zaključio kako nesporazuma između Evropske komisije i vlasti u Beogradu nema, Han je rekao da „kad je u pitanju sloboda medija, ja sam te primedbe čuo više puta i uvek pitam za dokaze“.
„Želim da pratim te zamerke, ali su mi potrebni određeni dokazi, a ne samo glasine“, naznačio je evropski komesar za proširivanje i susedstvo Evrpske unije.
Na pitanje novinara nije li „dokaz“ koji je on tražio za tvrdnju o pogoršavanju slobode medija u Srbiji to što je međunarodna novinarska organizacija „Reporteri bez granica“ u poslednjem izveštaju ocenila da je došlo do pogoršanja položaja i slobode medija u Srbiji, Han je uzvratio da „treba videti na osnovu čega su oni dali takvu ocenu“.
„Mora se videti od čega se sastoji ocena o takvom položaju (slobode medija u Srbiji), a ja imam dosta iskustva s takvim vrednosnim lestvicama, ne zasad u ovom slučaju, pa zato moram videti kojim merilima je utvrđen taj položaj na lestvici“, pojasnio je Han.
„A što se tiče medija koji povoljno pišu o premijeru, ima ih i u drugim zemljama, uključujući Zapad, to je samo izolovana naznaka i nikako nije dokaz. Mi ovde treba da gledamo na standarde vladavine zakona, tako da ako bude dokaza, ja ću na to prvi ukazati“, istakao je Han.
On je dodao da tu Evropska unija ima svoja pravila i postupak, kao što je godišnji izveštaj o evropskim reformama zemalja zapadnog Balkana i, istakao da je „na to bila skrenuta pažnja“.
„Ali, nužni su vrlo opipljivi dokazi i onda mi možemo prikladno postupiti, i to se tiče ne samo Srbije, već svih zemalja“, ukazao je evropski komesar.