Vremenom su obe strane u sukobu — Kijev i ustanici — počele sa međusobnim optužbama za lokalna kršenja primirja. Sudeći po saopštenjima, najnapetije ostaje u Debaljcevu. Iz Marijupolja, čija predgrađa su juče bila granatirana iz sistema „grad" i artiljerije, nema saopštenja o novim sukobima.
Na brifingu u nedelju ujutru, portparol Generalštaba Oružanih snaga Ukrajine Vladislav Seleznjov saopštio je da je u tri časa ujutru obustavljena vatra po pozicijama vojske. Prema njegovoj oceni, režim prekida vatre se „u celini poštuje".
U ponoć po kijevskom vremenu, predsednik Ukrajine Petro Porošenko izašao je sa televizijskim obraćanjem tokom kojeg je izdao naređenje o prekidu vatre u Donbasu. Ranije, naređenje o prekidu vatre izdali su i šefovi samoproglašenih republika — DNR i LNR. Prema rečima Porošenka, u ponoć je „čitav svet zaustavio dah".
Kasnije, tokom noći, obe strane su otvorile vatru kod Debaljceva. „U dva sata noću, ostaci opkoljenih ukrajinskih snaga u Debaljcevu otvorili su artiljerijsku i minobacačku vatru po pozicijama DNR i LNR, po nenaseljenim mestima i civilima", rekao je predstavnik Ministarstva odbrane DNR Eduard Basurin.
Zbog kršenja primirja, lider ustanika Aleksandar Zaharčenko sazvao je hitan sastanak. Kako je saopštila „Donjecka agencija novosti", Zaharčenko je saopštio da su „jedinice DNR prinuđene da selektivno otvaraju vatru radi gušenja otpora ostataka naoružanih kijevskih nacionalista i diverzanata". On nije naveo kako je do incidenata došlo.
U ponoć 15. februara po kijevskom vremenu, Petro Porošenko se obratio građanima izdavši naređenje o prekidu vatre u Donbasu. Ustanici tvrde da su, nakon stupanja primirja, ukrajinske snage bezbednosti otvorile vatru kod Debaljceva, dok su lideri „Četvorke“ utvrđivali da li ustanici zaista drže pod opsadom nekoliko hiljada ukrajinskih vojnika.