Politički odnosi između Rusije i Srbije se razvijaju uspešno, na visokom i kvalitetnom nivou, izjavio je srpski ambasador u Moskvi Slavenko Terzić na konferenciji za novinare posvećenoj Danu državnosti Srbije.
Po oceni srpskog diplomate, razmena robe između dveju zemalja može biti povećana na pet do šest milijardi dolara. On je podsetio da se izvoz voća, povrća i mesnih proizvoda iz Srbije u Rusiju prošle godine povećao više od dva puta. Na ruskim tezgama se takođe mogu naći srpski sirevi, vina i konzervirana hrana. I obe strane rade na tome da pojednostave proces uvoza robe.
Rusija i Srbija se sad spremaju da pređu na novi sistem evidencije uvoza, izvoza i tranzita robe ’Argus’. On automatizuje procese razmatranja prijava za uvoz, izvoz ili tranzit životinja, namirnica i sirovina životinjskog porekla, izdavanje dozvola i njihovo odbijanje. Takođe omogućava praćenje kretanja robe i njihove količine. To je veoma važno za srpske poljoprivrednike, pošto je ’Roseljhoznadzor’ do nedavno imao ozbiljne primedbe na isporuke – nadleštvo je registrovalo veliki broj falsifikovanih pratećih sertifikata koji su navodno napravljeni u Srbiji. ’Argus’ obezbeđuje sprečavanje same mogućnosti isporuke nekvalitenih proizvoda ili švercovane robe.
Terzić je rekao da je Srbija veoma zainteresovana da na ruskom tržištu bude što je moguće više poljoprivrednih proizvoda iz naše zemlje.
„Nažalost, ’Roseljhoznadzor’ je imao primedbe na kvalitet svinjetine i jabuka. Ambasada se potrudila da uspostavi direktnu vezu između rukovodstva Veterinarske službe Srbije i ’Roseljhoznadzora’. Nedavno je održan važan sastanak u Ministrstvu poljoprivrede Rusije na nivou ministara, koji je trajao nekoliko sati. Postignug je dogovor da će srpska strana u potpunosti isključiti mogućnost reeksporta. I veoma mi je drago što sad ovakvi problemi mogu direktno da se rešavaju. Veoma smo se potrudili da pomognemo u tome“, rekao je ambasador Srbije.
On je dodao da očekuje da se tendencija aktivnog razvoja saradnje nastavi u svim oblastima i podsetio da će u maju ili junu ove godine u Srbiji biti održan „Sajam poljoprivrede“ na koji je Rusija pozvana kao zemlja-partner, a na jesen se očekuje veliki kulturno-turistički forum.
Slavenko Terzić se zahvalio Rusiji što je ove zime stabilno isporučivala gas Srbiji.
„Očekujemo da se ove godine reši pitanje projekta“, istakao je ambasador i dodao: „Energetska pitanja sada predstavljaju deo geopolitičke borbe velesila. U tom smislu su male države taoci u ovoj borbi. Za nas je to važno pitanje, očekujemo razumevanje ruske strane“.
„MIA Rosija sevodnja je u Beogradu otvorila radio stanicu Sputnjik što nas veoma raduje. Ali, bilo bi dobro kad bi Rusija otvorila i televizijski studio u Srbiji. Na Balkanskom poluostrvu, uključujući i Srbiju, aktivno rade Al Džazira, Slobodna Evropa, a nedavno je Si-En-En u Beogradu otvorio televizijski kanal N1. U sferi medija je u toku aktivno suparništvo. I bilo bi dobro da se glas Rusije jasno začuje na Balkanu. Kad bi RT otvorio kanal na srpskom jeziku, ceo južnoslovenski svet koji više ili manje razume srpski jezik, od Slovenije do Bugarske, mogao bi da čuje mišljenje Rusije“, zaključio je ambasador Srbije u Moskvi.